Rok szkolny 2014/2015

Zakończenie roku szkolnego 2014/2015

26 czerwca 2015 roku nauczyciele i uczniowie naszej szkoły wraz z zaproszonymi gośćmi przeżywali uroczystość zakończenia roku szkolnego. Pan Dyrektor podziękował nauczycielom, rodzicom, pracownikom szkoły oraz uczniom, za czas wytężonej pracy, wysiłku życząc wielu sukcesów i radości. Osiągnięcia naszych uczniów najlepiej świadczą o tym, że był to czas dobrze wykorzystany. W trakcie uroczystości były wyróżnienia i nagrody.
Na tę okazję uczniowie klasy VI i V przygotowali specjalny program artystyczny.

 

Żegnaj szkoło! Witajcie wakacje! 

Po dziesięciu miesiącach wytężonej nauki, wszyscy dotarliśmy do celu. Nadeszła pora, na zasłużone i długo wyczekiwane wakacje. To czas by odpocząć, zwiedzić różne zakątki kraju i świata, przeżyć niezapomniane przygody. To czas, by nabrać sił na nowy rok szkolny.

W związku z tym, wszystkim uczniom, nauczycielom i dyrektorowi życzymy udanych, pogodnych i bezpiecznych wakacji oraz przeżycia niezapomnianych przygód.

Do zobaczenia, we Wrześniu!


Karta Rowerowa

16 czerwca 2015 roku na Miasteczku Ruchu Drogowego w Jaćmierzu dziesięcioosobowa grupa uczniów z klas III – V wzięła udział w części praktycznej zaliczenia na kartę rowerową. Oceny umiejętności praktycznych dokonał  pan policjant.

Pierwsze „prawo jazdy” zdobyli:
Katarzyna Rygiel, Kacper Bałuszyński, Anna Łysoń, Julita Maksymik, Jolanta Sajdak, Jakub Szuba, Bartosz Jarosz,  Karol Kinstler, Amelia Kozłowska, Paweł Kot.

Gratulujemy!

Poezja Jana Twardowskiego

Człowiek
Nocą klękasz i znaleźć chcesz Boga
potem w oczach strach nosisz i łzy-
na dalekich, rozstajnych gdzieś drogach
ktoś się zbłąkał i płacze jak ty. 
Pachnie ze wsi kwitnącym jaśminem
złote zboże wśród pola się śni-
kto cię zbudził, kim jesteś, gdzie płyniesz
w nieskończoność wieczorów i dni. 
Nikt nie szuka cię dłońmi dobrymi,
nikt nie mówi, czy dobrze, czy źle,
tylko ziemia z grobami starymi
o twej ciszy słyszała i wie.

3 czerwca 2015 roku w Pielni odbył się konkurs recytatorski „Poezja księdza Jana Twardowskiego” 

Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy V i VI (Katarzyna B. i Wiktoria K. ) Za recytację obie uczennice otrzymały wyróżnienie.


Leśny Dzień Dziecka

1 czerwca 2015 roku w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Hrendówka nasi uczniowie wzięli udział w
XI Leśnym Dniu Dziecka podczas którego wręczono nagrody laureatom konkursu plastycznego "Funkcje lasu".

Dzieci mogły cieszyć się poczęstunkiem, licznymi atrakcjami i zabawami, m.in.:

 • przejażdżką konną,
 • kołem fortuny,
 • leśnymi puzzlami,
 • szyszkowymi wrzutkami,
 • bańkami mydlanymie w rozmiarze XXXL.

Turniej sportowy w Dniu Dziecka

W dniu 1 czerwca 2015 roku o godz. 9.30 rozpoczęła się II Edycja Turnieju o Puchar Wójta Gminy Zarszyn dziewcząt i chłopców w Piłce Nożnej i Turnieju Drużyn Mieszanych w Piłce Siatkowej.

Zajęliśmy I miejsce w piłce nożnej dziewcząt i II miejsce w siatkówce.


Dzień Dziecka

1 czerwca 2015 roku w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Dziecka. Uczniowie starszych klas spotkali się z pszczelarzem Panem Józefczykiem, który w bardzo serdecznej atmosferze opowiadał o życiu tych pracowitych owadów, ich pracy, znaczeniu w przyrodzie, a także o bardzo odpowiedzialnej pracy pszczelarza.
Dzieci zdobyły wiele cennych informacji i ciekawostek z życia pszczół, dowiedziały się czym się żywią, jak spędzają zimę i jak powstaje miód. Obserwowały z bliska rój pszczół i odszukiwały królową. Miały przyjemność przymierzyć strój pszczelarza oraz obejrzeć przybory, których używa w swojej codziennej pracy. Spotkanie zakończyło się degustacją miodu, które dzieci z wielką przyjemnością smakowały, znając jego odżywcze właściwości i walory smakowe. Każdy z uczestników otrzymał mały słoiczek miodu, którym mógł się podzielić w domu ze swoimi rodzicami.

Uczniowie klas młodszych na placu zabaw i boisku szkolnym spędzali czas na rozgrywkach sportowych, bawiąc się skakankami, piłką, hulaj – hopem, zjeżdżając na zjeżdżalniach i huśtając się na huśtawkach. Podczas zabaw rodzice przygotowali dla dzieci pyszne kiełbaski z grilla. To był wspaniały piknik.


Wycieczka do Soliny

Bieszczady to miejsce, do którego przyjeżdżają turyści z całej Polski. 
Góry z pięknymi lasami, a wśród nich Solina, miejsce, które zostaje w pamięci na całe życie.


28 maja 2015 roku uczniowie klas 0 - III uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Sanoka i Soliny. w Sanockim Domu Kultury obejrzeli pełną uroku i wesołych piosenek wersję znanej i lubianej baśni Andersena w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego w Krakowie. następnie autokarem udali się do Sliny, gdzie zwiedzili zaporę i wyruszyli w rejs statkiem Bialej Floty. Wycieczkę ukoronowała wspaniała zabawa na placu zabaw przy Słodkim Domku w Lasku.


Kochanym Mamusiom, kochanym Tatusiom …

Kiedy wszyscy dziś winszują, każdy coś innego,
cóż ja mam Wam - Drodzy Rodzice - powiedzieć nowego.
Jeden wszelkich pomyślności, inny szczęścia życzy. 
Ten znów złota i dostatków, których nikt nie zliczy.
Ja wartości nie znam złota, uczycie mnie przecież,
że nie wszystko kupić można za pieniądz na świecie.
A więc jedno mam życzenie, marzenie me skryte,
byście żyli długie lata - Kochani Rodzice.
Aby Wasze trudy, znoje próżnymi nie były,
i aby Wam dzieci szczęścia przysporzyły.

Dzień Matki i Ojca to dwie najważniejsze uroczystości, dlatego od kilku lat obchodzimy je w naszej szkole jednocześnie jako Dzień Rodzica. 26 maja
w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej odbyła się niepowtarzalna akademia. Dzieci w odświętnych strojach oraz w ciekawych przebraniach popisywały się ,
przed ukochanymi Rodzicami swoimi umiejętnościami: recytowały wiersze, śpiewały piosenki oraz odgrywały scenki. Talenty aktorskie dzieci, ciekawe charakteryzacje wzruszyły niejedną mamę i tatę .
Trzeba przyznać, że w naszej szkole talentów nie brakuje. Entuzjazm Rodziców,
ich gromkie brawa - to wszystko utwierdziło wykonawców w przekonaniu,
że program artystyczny bardzo się spodobał .

Rodzicom życzymy wszystkiego co najwspanialsze i najpiękniejsze.


Koncert gitarowy


18 maja 2015 roku w naszej szkole zorganizowano spotkanie z Panem Jackiem Albinem Ostrowskim byłym nauczycielem Zespołu Szkół Muzycznych w Przemyślu, który pasjonuje się grą na gitarze. Jak wspomniał sam muzyk- ten instrument to jego całe życie. 

Znany gitarzysta krótko wprowadził wszystkich w tajniki gry na gitarze i zapoznał z jej historią.  Na spotkaniu prezentowane były rożne utwory charakterystyczne dla kolejnych epok historycznych. Przed każdym utworem wykonawca nawiązywał do cech charakterystycznych danego okresu w muzyce. Jego opowieść przeplatała się z genialną grą na tymże instrumencie. Bogaty repertuar przedstawiony przez artystę pozwolił społeczności szkolnej poznać historię instrumentu od czasów starożytnych do obecnych.  Był też minikonkurs - nasi uczniowie mieli za zadanie rozpoznać grane przez pana Jacka utwory.
Spotkanie przebiegło w bardzo serdecznej atmosferze.


 Potyczki matematyczne

14 maja 2015 roku w Szkole 
Podstawowej  w Odrzechowej odbył się XII Gminny Konkurs „Potyczki Matematyczne”.  

W konkursie wzięły udział  reprezentacje siedmiu szkół  podstawowych z terenu Gminy Zarszyn.


Wycieczka do Krakowa

12 maja o godzinie 5:30 odbyła się zbiórka przed szkołą. Wszystkich uczniów, którzy brali udział w wycieczce było razem 39-ciu. Nastąpiło podliczenie uczniów. Następnie po podliczeniu, w parach poszliśmy zająć miejsca w autobusie i po piętnastu minutach wyruszyliśmy w drogę. W trakcie jazdy rozmawialiśmy na różne tematy , związane
z naszą szkołą. Kilka minut przed godziną 8:00 zatrzymaliśmy się   w Tarnowie przy niewielkiej stacyjce na 10-cio minutowy postój. Po dziesięciu minutach ponownie ruszyliśmy.

Do Wieliczki dotarliśmy na godzinę 9:15. Na początku zwiedzania trasy podziemnej schodziliśmy schodami w dół i dotarliśmy na głębokość 60 m. Znajdowaliśmy się obok posągów i wtedy usłyszeliśmy historię o utworzeniu tejże kopalni. Spotkaliśmy skarbnika, który przygotował zawody.  Dwie drużyny: połączone klasy czwarta z piątą , zmierzyły się z klasą szóstą. Całe te zawody zakończyły się remisem. Następnie
po kolejnych schodach zeszliśmy na głębokość 90 m. Na tym odcinku trasy zobaczyliśmy posągi czterech słynnych polaków ( m. in. M. Kopernik , J. Piłsudski) którzy odwiedzali tą kopalnię. Później zeszliśmy do malutkiego pubu, gdzie nastąpił poczęstunek. Zwiedzanie zakończyliśmy schodząc na głębokość 135 m. Całość trwała
3 godziny. Z Wieliczki pojechaliśmy do Krakowa. Podczas godzinnego spaceru po rynku w Krakowie, między innymi weszliśmy do krypty pod Katedrą Wawelską, gdzie pochowani zostali Maria i Lech Kaczyńscy, oraz Józef Piłsudski – Naczelnik Państwa Polskiego. O godzinie 14:00 autobusem wyruszyliśmy w kierunku krakowskiego ZOO. Na miejscu obejrzeliśmy ciekawe zwierzęta m.in. słonie, różne gatunki małp, żyrafy, tapiry itp. Ciekawostką dla nas wszystkich było mini-zoo, w którym przebywały mniejsze zwierzęta takie jak: żółwie, świnki morskie, kucyki itp. O godzinie 17:00 wyruszyliśmy w drogę powrotną. Po drodze wstąpiliśmy do McDonalda w Krośnie.
O godzinie 20:40 wyjechaliśmy z McDonalda. Pod szkołą byliśmy tuż po godzinie 21:00. Wycieczka bardzo mi się podobała i mam nadzieję, że nigdy jej nie zapomnę.
(opracowanie Karol Szuba)

Konkurs o puchar Wójta Gminy Zarszyn z wiedzy na temat Unii Europejskiej

7 maja 2015 roku w Szkole Podstawowej w Jaćmierzu w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich odbył się konkurs o puchar Wójta Gminy Zarszyn z wiedzy na temat Unii Europejskiej. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VI.

Nasi uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów z całej gminy zmagali się z tekstem o powyższej tematyce.

Zmagania te zakończyły się sukcesem. Cała trójka zajęła punktowane miejsca, otrzymała puchary i atrakcyjne nagrody.

 • Klaudia Miazga – I miejsce
 • Karol Szuba – II miejsce
 • Wiktoria Kłak – III miejsce


Spotkanie z Biskupem 

„Ksiądz biskup drogie dzieci, ma bardzo ważne zadanie.
On uczy nas słowem i życiem, czym Boga jest miłowanie.
Będąc blisko Jezusa Króla i Pana naszego.
Wskazuje drogę do Ojca –Tatusia niebieskiego.”

 

Tymi słowami 5 maja 2015 roku powitaliśmy w progach naszej szkoły dostojnego gościa, Jego Ekscelencję ks. Biskupa Adama Szala.
Wizyta tak szanownego gościa, była wyjątkowym wydarzeniem dla dyrekcji, nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Uroczyste przywitanie Księdza Biskupa
w asyście naszego parafialnego duszpasterza Ks. Mariana Bądala przy wtórze pieśni religijnej zainicjowanej przez uczniów naszej szkoły  było wzruszające
i podniosłe dla wszystkich zebranych. Uśmiechnięty ksiądz biskup witał zebranych gestem, słowem, uściskiem dłoni. Przybyłych gości powitał dyrektor szkoły Dariusz Ochęduszko serdecznie witając czcigodnego gościa w imieniu całej społeczności szkolnej. 

Ksiądz Biskup wysłuchał krótkiego programu artystycznego przygotowanego przez Panią Danutę Sobczak i Bożenę Sołtys, którego podstawę stanowiły słowa pełne oddania i szacunku dla wiary.

Podczas tej uroczystości uczczono majowe święta:

 • Konstytucji 3 Maja
 • Święta Maryi Królowej Polski
 • Urodzin naszego wielkiego Polaka – świętego Jana Pawła II

Poprzez inscenizację uczniowie zrozumieli, jak ważnym wydarzeniem
było uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Usłyszeli odpowiedź na pytanie,
czym jest Ojczyzna, Naród, Wolność. Dowiedzieli się, że 1 kwietnia 1656 roku król Jan Kazimierz poświęcił Polskę opiece i władaniu Najświętszej Matce Bożej
w katedrze lwowskiej w czasie najazdu szwedzkiego.

Spotkanie nie mogło by się odbyć bez miłej i serdecznej rozmowy ks. Biskupa
z uczniami naszej szkoły. Na zakończenie wizyty ks. biskup udzielił wszystkim zebranym pasterskiego błogosławieństwa i udał się na spotkanie z nauczycielami.

 Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.


PRZEDSZKOLAKI Z BIAŁO – CZERWONĄ, czyli Święto Flagi

Jak co roku uczniowie oddziału przedszkolnego wspólnie
z uczniami I klasy wzięli udział
w zorganizowanym Dniu Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, który odbywa się pod nazwą „Przedszkolaki z Biało – Czerwoną”.

30 kwietnia całe przedszkole tonęło w ojczystych barwach, bo wszędzie powiewały biało czerwone flagi i chorągiewki, z którymi dzieci przemaszerowały
w kolorowym korowodzie ulicami Odrzechowej. 
Budowanie świadomości przedszkolaków, że należą do wspólnoty ludzi zamieszkujących jeden skrawek ziemi, zwany Ojczyzną, odbywa się w przedszkolu od najmłodszych lat.  

      Poprzez poznawanie historii swojego rodzinnego miasta, legend polskich, tradycji, piękna krajobrazów, obyczajów u dzieci kształtują się odczucia patriotyczne i przywiązanie do ojczyzny. Dla małego dziecka słowo "Ojczyzna" jest pojęciem abstrakcyjnym, nie rozumie jego znaczenia pojęciowego. Należy więc małymi kroczkami przybliżać obraz kraju, rozbudzać iskierkę patriotyczną. Punktem wyjścia dla rozwoju osobowości małego Polaka jest poznawanie języka ojczystego, umacnianie więzi z najbliższą rodziną, poznawanie tradycji rodzinnych, kultywowanie ich.
  Obchody Święta Flagi kształtują poczucie przynależności do społeczności lokalnej i narodowej. 


Dzień Ziemi

„Jak pięknie by mogło być … Ziemia jest wielką jabłonią. Starczy owoców, wystarczy cienia, dla tych co pod nią się schronią”

23 kwietnia 2015 roku klasa VI z okazji Dnia Ziemi przygotowała apel, który był połączony z podsumowaniem I etapu konkursu Wiedzy Ekologicznej
oraz z przeprowadzeniem II etapu. Zwyciężyli uczniowie klasy VI. Program zakończony został prezentacją multimedialną przedstawiającą piękno Naszej Ziemi.
Na tle oglądanych krajobrazów uczniowie czytali najciekawsze „Listy do ziemi”, które w tym roku mówiły o mądrych zakupach, ale również przewijały się tematy dotyczące najbliższego otoczenia.

„Wszystko się może zmienić, tylko nie śmiećmy, nie niszczmy”


Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

17 kwietnia 2015 roku czteroosobowa drużyna z naszej szkoły w składzie: 

 • Piotr Janik,
 • Wiktoria Kłak, 
 • Klaudia Miazga
 • Paweł Naparła, 

wzięła udział w eliminacjach gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Jaćmierzu.
Turniej składał się z czterech części. Na początku zawodnicy pisali testy
z wiadomości o ruchu drogowym, oraz z sytuacji drogowych na skrzyżowaniach. Dwie następne części odbyły się na miasteczku ruchu drogowego. Uczestnicy mieli za zadanie przejechać wyznaczoną trasę na miasteczku z uwzględnieniem przepisów, w ostatniej najtrudniejszej - pokonać 6 przeszkód na torze sprawnościowym.Przygoda z Australią

Uczniowie naszej szkoły spotkali sie z rodzimą Australijką - Anną Moxon, która przyjechała do polski na wymianę międzynarodową, aby uczyć się języka polskiego.
Ania przygotowała i przedstawiła prezentację multimedialną
o Australii. Zapoznała uczniów
z położeniem geograficznym, historią, charakterystyczną fauną i florą tego kraju. Opowiedziała również o kulturze, edukacji i obyczajach swojego kraju.
Uczniowie spotkali się z "żywym" językiemangielskim. Zwracali uwagę na wymowę
i użycie angielskich zwrotów. Sami też na miarę własnych możliwości prowadzili konwersacje z Anią.
Pani Lilianna Huta organizatorka tego spotkania ma nadzieję, że rozmowy z Anią zmotywują naszych uczniów do nauki języka angielskiego.

Zajęcia hip-hop

Uczniowie szkoły bardzo chętnie wzięli udział w zorganizowanych zajęciach prowadzonych przez dwóch instruktorów w formie radosnej, spontanicznej zabawy z tańcem podczas których;

 • poznali swoje ciało i możliwości ruchu
 • kształtowali poczucie rytmu, wrażliwość muzyczną
  i ruchową
 • nauczyli się prostych układów choreograficznych
 • poznali podstawy technik tanecznych.

Najpiękniejsza palma wielkanocna

 Niedziela Palmowa należy do najstarszych
i najważniejszych świąt chrześcijańskich.

W naturalny sposób przygotowuje wierzących na nadchodzące Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Niedziela Palmowa jest przejawem piękna i najwyższych wartości dawnego zwyczaju; miłości do życia, odrodzenia, więzi współczesności z przeszłością.Uczniowie naszej szkoły pielęgnując dawne obrzędy wzięli udział w VII PARAFIALNYM KONKURSIE PALM WIELKANOCNYCH organizowanym przez parafialny oddział Akcji Katolickiej z Ks. proboszczem Marianem Bądalem. Przez kilka dni wraz z wychowawcami przygotowywali piękne palmy, które zaprezentowali
29 marca
w czasie procesji w Niedzielę Palmową.

IV Turniej Piłki Halowej

W dniu 3 lutego 2015 roku o godz. 1000 w sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Odrzechowej odbył się IV Turniej Piłki Halowej MDP. Wydarzenie to zorganizował Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Zarszynie, na czele z Prezesem Wojciechem Niemcem. W turnieju wzięły udział 4 drużyny dziewcząt (Bażanówka, Nowosielce, Odrzechowa, Pielnia) i 7 drużyn chłopców (Bażanówka, Długie, Jaćmierz, Nowosielce, Odrzechowa, Pielnia, Zarszyn). Imprezę sportową uświetnił swoją obecnością Wójt Gminy Zarszyn, Andrzej Betlej.

Po kilku godzinach emocjonujących rozgrywek wyłoniono ostateczną kolejność startujących drużyn. Drużyna naszych dziewcząt zdobyła I miejsce i została odznaczona medalami. 

Gratulacje!


Wszystkie barwy zimy

W styczniu 2015 roku nasi uczniowie wzięli udział
w konkursie plastycznym ogłoszonym przez Szkołę Podstawową w Bażanówce  dla wszystkich szkół podstawowych Gminy Zarszyn,
pt. ,, Wszystkie barwy zimy”.

W swym założeniu miał zachęcić do twórczej ekspresji dzieci oraz podzielenia się swymi doświadczeniami związanymi z zimą. Nasz uczeń drugiej klasy Oliwier Drozd zdobył II miejsce, natomiast uczennica klasy VI Wiktoria Kłak zdobyła miejsce III.

Gratulacje!


Gazetka szkolna

Czy każda napotkana na ulicy osoba może zostać dziennikarzem?
Czy wystarczą tylko dobre chęci i wyuczenie zawodu?

Takie pytanie zadali sobie uczniowie klasy VI zaczynając realizować temat z zajęć komputerowych.

Dziennikarz z racji tego, iż często pracuje w bezpośrednim kontakcie z drugą osobą, powinien być otwarty zarówno na kontakty jak i nowe doświadczenia Charakteryzuje je towarzyskość, optymizm oraz aktywność. Osoby takie mają wiele zainteresowań i są ciekawe świata. Dziennikarz powinien również posiadać w sobie wiele empatii i poczucie odpowiedzialności. Jest to zawód obarczony odpowiedzialnością społeczną.

Dziennikarzem można zostać z dnia na dzień. Jeżeli ktoś ma talent do pisania czy łatwość mówienia, opowiadania, umie słuchać ludzi - bo to jest bardzo istotne - więc umie zbierać informacje i przestrzega podstawowej zasady, że trzeba słuchać obu stron, nie tylko jednej, by nie stać się ofiarą pierwszego, a czasem jedynego informatora, to możezostać dziennikarzem. 

Jest to zawód, który daje kontakt z życiem, nieporównywalny właściwie z niczym poza medycyną i prawem.

Uczniowie klasy VI na kilku lekcjach z zajęć komputerowych stworzyli kilka zespołów gazety wcielając się w szefa redakcji, który wpływał na dobór tematów do danego wydania, grafika komputrowego odpowiadajacego za odpowiednie ilustracje, pracownika DPD, który miał za zadanie układać wszystkie artykuły, rysunki, zdjęcia na stronach gazety oraz przygotować je do druku. Po wielogodzinnych pracach uczniowie zrozumieli, że praca redaktora i dziennikarza jest bardzo trudna. Wymaga wiele pracy, zaangażowania, kreatywności oraz uporu, determinacji, obowiązkowości i komunikatywności. Dla uczniów było to ciekawe doświedczenie pozwalające im zrozumieć jak wiele w swoim życiu muszą jeszcze osiągnąć. 

więcej »


Dzień Babci i Dziadka

"Babciu, Dziadku
kochać Was będę
i kochać nie przestanę,
bo wiem,
że od Was to samo dostanę"

Od wielu już lat w kalendarz uroczystości szkolnych na stałe wpisany jest Dzień Babci i Dziadzia.
Są to wyjątkowe daty w kalendarzu, jedne z najmilszych i najsympatyczniejszych dni w roku. Nasza szkoła  upamiętniła to wydarzenie 22 stycznia 2015 roku goszcząc w swoich progach bardzo wielu najmilszych gości. Sala gimnastyczna wypełniła się po brzegi. Starsi uczniowie dla ukochanych Babć i Dziadków przygotowali piękne Jasełka, które były dla nich wspaniałym, pełnym wzruszenia prezentem.
Dzieci z najmłodszych klas  przygotowały wspaniałe występy artystyczne przepełnione radością, śpiewem, i muzyką. Nasi wychowankowie chcieli wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek kochanym babciom i dziadkom. To przecież od nich dzieci otrzymują wiele ciepła i dobra, za które warto i trzeba dziękować. Pomimo tremy związanej z występem, uroczystość wypadła pięknie. Uczniowie otrzymali gromkie brawa, a babcie i dziadkowie byli dumni ze swych wnucząt.
Maluchy własnoręcznie wykonały także upominki, którymi obdarowały przybyłych gości.
Uroczystość wypadła pięknie,  uczniowie otrzymali gromkie brawa, a babcie
i dziadkowie byli dumni ze swych wnuków. Po wspólnym poczęstunku przy kawie
i herbacie Babcie i Dziadkowie zostali zaproszeni na spotkanie za rok.
Był to wspaniały dzień, pełen wzruszeń, serdeczności, radości i uśmiechu.

Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil  w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków.

więcej »


Zabawa karnawałowa

"W karnawale, w karnawale przystrojone wszystkie sale. 
Dookoła przebierańcy, każdy skacze, każdy tańczy!"

Ten dzień od rana zapowiadał się niezwykle. Po ciężkiej pracy w I semestrze nauki uczniowie niewątpliwie zasłużyli na dobrą rozrywkę w postaci zabawy karnawałowej, która odbyła się w naszej szkole w czwartek 15 stycznia 2015 roku.

Tego dnia dzieciom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Sala gimnastyczna wyglądała inaczej niż na co dzień, zamieniła się w salę balową. Udekorowana
na kolorowo zachęcała do szampańskiej zabawy. W szkole zaroiło się
od Spidermanów, piratów, rycerzy, kowbojów rodem z Dzikiego Zachodu.
Były wróżki, księżniczki oraz różne inne stwory i dziwadła…
Stroje były barwne, oddawały nawet najdrobniejsze szczegóły wybranej postaci. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw, a niekiedy nawet przerażenie. Dorośli bawili się wspólnie z dziećmi. Były korowody, kółeczka i tańce w parach.
Dzieci bawiły się przy skocznej muzyce, uciechom nie było końca!Wiele uśmiechu wywołał konkurs na króla i królowa balu oraz najciekawsze przebrania karnawałowe, jak również inne atrakcyjne zabawy.
Jury wybrane z rodziców postawione było przed nie lada wyzwaniem, bowiem przebierańcy wykazali się wielką pomysłowością i humorem!

Wybrano króla i królową balu:

 • Józefczyk Joanna
 • Sara Czajkowska
 • Szymon Górowski
 • Adrian Kraska

Przyznano też nagrody za najlepsze kostiumy;

 • Nikodem Urbanik
 • Jakub Karpiel
 • Amelka Liszka
 • Amelia Kozłowska

Zabawa trwała w najlepsze, przecież to karnawał.
Tak, dzień ten był naprawdę udany i niezwykły, z pewnością pozostanie w pamięci wszystkich na długo.
Natomiast uczniowie z klas IV-VI bawili się w rytm muzyki młodzieżowej.
Było głośno i wesoło!

więcej »


Wigilia

„Tak bywa często: 
czekamy na jakiś ważny dzień,
na przykład na dzień imienin
albo na dzień, gdy się jedzie
na wycieczkę daleką za miasto.
Chcemy, by czas płynął szybciej,
by pośpieszyły zegary
i kartki z kalendarza
spadały jedna za drugą.
Ale czekanie nasze
najbardziej jest niecierpliwe,
kiedy zbliżają się święta” 
(Cz. Janczarski, W oczekiwaniu świąt – fragm.) 

Ostatni dzień w naszej szkole przed przerwą świąteczno-noworoczną upłynął pod znakiem wieczoru wigilijnego.  Na tle przepięknej scenografii starsi uczniowie przedstawili montaż słowno-muzyczny o narodzeniu Chrystusa. W ślicznych strojach, z wielkim przejęciem, zaangażowaniem i wdziękiem artyści przeuroczo odegrali swoje role w Jasełkach. W podniosłej atmosferze uczestnicy Wigilii Szkolnej złożyli sobie nawzajem świąteczne życzenia i podzielili się opłatkiem. Po ciepłych życzeniach wszyscy spotkali się przy wigilijnym stole.  Jedli potrawy wigilijne przygotowane przez rodziców i śpiewali kolędy.

Ta wigilia to były chwile pełne niezwykłej magii, uroku i radości.


Wystawa bożonarodzeniowa

Czy wiecie, że  w Norwegii o godzinie 1700 w wigilijny wieczór dzwony kościelne obwieszczają początek Bożego Narodzenia, a w Kamerunie podczas Pasterki w procesji
z darami dzieci składają swoje prezenty przy żłóbku,
aby mały Pan Jezus nie nudził się w czasie Mszy Świętej?

W dniach 14-15 grudnia 2014 roku odbyła się
IX Wystawa Bożonarodzeniowa w Domu Kultury w Nowosielcach. Współorganizatorami tego wydarzenia kulturalnego byli Wójt Gminy Zarszyn
oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Nowosielcach.
Nasza szkoła pielęgnująca i podtrzymująca polskie tradycje bożonarodzeniowe również wzięła udział w tej wystawie prezentując unikatowe ozdoby świąteczne wykonane przez wychowawców i uczniów.

Plastusiowy Pamiętnik


Fiku – miku!
Wyobraźnia jest wspaniała!

Fiku – miku!
Wyobraźnię trzeba mieć!

Fiku – miku!
By fantazji dodawała!

Fiku – miku!
Tym, co w nudy wpadli sieć

10 grudnia 2014 roku uczniowie z klas 0 – III wyjechali do Sanockiego Domu Kultury na spektakl teatralny
w wykonaniu aktorów Narodowego teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza
pt. „Plastusiowy Pamiętnik”. Spektakl oparty na najciekawszych wątkach znanej
i lubianej lektury autorstwa Marii Kownackiej zachwycił wszystkie dzieci. Była tam mowa o przyjaźni, odpowiedzialności, odwadze oraz mądrości. Spektakl poruszył
u widzów wyobraźnię, dzięki której można było przenieść się w kolorowy świat pełen radości, zabawnych zdarzeń, gdzie wszystko wyglądało inaczej i wszystko było możliwe.


Andrzejki

Dawniej Andrzejki miały nieco inny charakter, więcej było w nich magii i wiary, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice. Obecnie stały się wesołym spotkaniem towarzyskim, dostarczającym wielu przeżyć i emocji, a przepowiednie traktowane są mniej serio, bardziej z przymrużeniem oka.

Upamiętniając zwyczaj wróżb w Wigilię Św. Andrzeja, w naszej szkole co roku odbywa się zabawa andrzejkowa, która ma na celu zintegrowanie wszystkich dzieci oraz pozostawienie po sobie pozytywnych wspomnień dostarczając dzieciom wielu miłych wrażeń. Z radością można było obserwować, jak wspólnie potrafią się bawić. Zadowoleni i pełni wrażeń, po skończonej zabawie wrócili do swoich domów.


11 listopada

Z okazji tego wielkiego święta państwowego, w naszej szkole, odbyła się uroczysta akademia dla upamiętnienia wydarzeń
z 1918 roku. Uczniowie próbowali przybliżyć swoim kolegom i koleżankom treści patriotyczne, przedstawili wiersze i zaśpiewali piosenki o tematyce niepodległościowej.

Interpretacje muzyczne i recytatorskie utworów literackich pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Warto odnotować, że patriotyzm
to ważne słowo dla naszych uczniów, bo uroczystość przebiegała w atmosferze powagi i skupienia. Uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli w tej szczególnej lekcji historii


Wycieczka do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

20 i 29 października 2014 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Program wycieczki był bardzo interesujący, ponieważ Centrum Dziedzictwa Szkła to jedyny obiekt w Polsce prezentujący świat szkła w nowoczesny i atrakcyjny sposób. W tym niezwykłym muzeum eksponaty można dotykać, obserwować  jak powstają, a nawet współtworzyć.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy w budynku głównym, gdzie przewodnik odkrywał
przed nami tajniki produkcji szkła. Uczniowie zobaczyli film prezentujący historię powstania huty szkła w Krośnie i innych podobnych obiektów w okolicy.
Po zejściu na najniższe piętro muzeum dzieci znalazły się przy rozgrzanym  piecu hutniczym. Tutaj z bliska mogły obserwować, z czego i jak powstaje szkło. Następnie czekały na wszystkich zajęcia, gdzie każdy miał okazję namalować
na szkle piękne, kolorowe obrazki, oraz samodzielnie pomalować bombkę choinkową
Miały też możliwość samodzielnego wybicia medalu - pamiątki ze szklanej surówki. Uczniowie odwiedzili warsztat obróbki i zdobienia szkła: grawerowania, malowania na szkle, produkcji witraży i szklanych figurek.

Uczniowie zwiedzili również piwnice położone w zachodniej części krośnieńskiego rynku, gdzie mogli dokładnie przyjrzeć się, na czym polega kunszt artystów szkła.
Wycieczka z pewnością na długo zapisze się w pamięci naszych uczniów.
Zachęcamy wszystkich do zwiedzenia tego niesamowitego miejsca.

Cyrk "Szok"

„Mówimy: śmiech to zdrowie. Artysta komik jest dobroczyńcą ludzkości.”

J.Twardowski.

W dniu 22 października 2014 roku wszyscy uczniowie naszej szkoły na jedną godzinę zgromadzili się na sali gimnastycznej. Powodem był przyjazd cyrku SZOK.
Cyrkowcy zainteresowali publiczność żonglerką i ekwilibrystyką na jednokołowym rowerze. W zdumienie wprawiły pokazy iluzjonistyczne z udziałem publiczności
oraz tresura pociesznego pudla. Najwięcej emocji wywołał jednak występ
z udziałem węża. Każde dziecko mogło dotknąć węża, a niektóre dzieci trzymały
go na rękach Całe przedstawienie prowadził klaun. Sztuczkami i żartami rozśmieszał dzieci oraz angażował chętnych do zabawy. 
Uczniowie mogli spróbować swoich sił w jeździe na mini rowerze.

Artyści zagwarantowali publiczności niezapomniane przeżycia, a uczniowie
za świetny występ podziękowali gromkimi brawami.


Pasowanie na ucznia i Dzień Edukacji Narodowej 

 14 października 2014 roku
w naszej szkole odbyła się uroczystość „Pasowania na ucznia” dzieci z klas pierwszych.
Rozpoczęcie nauki w szkole
to bardzo ważny etap w  życiu każdego dziecka. Jest to bardzo uroczysty dzień nie tylko w życiu pierwszoklasistów, ale i całej szkoły. W końcu społeczność szkoły wzbogaca się o grupę nowych uczniów.
Aby podkreślić doniosłość tej chwili, uroczystość pasowania na uczniów w naszej szkole odbywa się tradycyjnie razem z Dniem Edukacji Narodowej. W tym roku uroczystość pasowania odbyła się  pod przewodnictwem mgr Barbary Drozd. 
Tego dnia oczy rodziców i całej społeczności szkolnej zwrócone były na pierwszaków. Uczniowie, elegancko ubrani prezentowali się bardzo wytwornie. Wiedzieli, że to bardzo ważna chwila w ich życiu.  Po części artystycznej nastąpiła część oficjalna – uroczyste ślubowanie, po którym każdy uczeń z klasy był osobiście pasowany na ucznia przez Pana Dyrektora „zaczarowanym ołówkiem”. 

Po tylu wrażeniach w sali lekcyjnej czekała na dzieci miła niespodzianka.
Rodzice, chcący, by ten niezwykły dzień w szkole był dla nich radością, przygotowali dla swoich pociech słodki poczęstunek. Było bardzo miło i serdecznie. Wszystkie dzieci były zadowolone i dumne, że zostały włączone do społeczności szkolnej.


Spotkanie z pszczelarzem Panem Wiesławem Józefczykiem 

 „ Z mego wonnego kwiatu pracowite pszczoły

Biorą miód, który potem szlachci pańskie stoły”.

23 wrzesień 2014 roku klasa III odwiedziła pracownię i pasiekę  Pana Wiesława Józefczyka. Zapoznała się z życiem tych małych, ale bardzo pracowitych owadów, właściwościami antybiotycznymi, przeciwzapalnymi miodu oraz znaczeniem miodu na  zdrowie i odporność człowieka.

Dzieci zobaczyły piękną pasiekę, pracujące w niej pszczoły oraz urządzenia dzięki którym, otrzymuje się miód i jego pochodne.  Każdy uczestnik wycieczki otrzymał słoiczek tego słodkiego specjału. 


 

Bardzo dziękujemy za miłe spotkanie.


Spotkanie z Policjantem

10 września 2014 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu
z młodszym aspirantem Wojciechem Kocyłowskim policjantem Komendy Policji
w Besku. Spotkania zostały podzielone na dwa bloki: dla klas młodszych oraz starszych.
W pierwszym spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas O-III. Najmłodsze dzieci miały okazję porozmawiać z Policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się podczas jazdy rowerem. Nasz Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówił sposoby unikania lub pokonywania ich. Pan policjant podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podawały liczne przykłady niewłaściwego zachowania się.
Na koniec spotkania pan policjant wręczył wszystkim dzieciom elementy odblaskowe.

Następnie z panem policjantem  spotkali się z uczniowie klas IV –VI. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali  pogadanki dotyczącej bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym w charakterze pieszego, rowerzysty oraz pasażera. Uczniowie zostali również uwrażliwieni na potrzebę bycia widocznym na drodze, czemu służyć mają elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Policjant poinformował także uczniów, że nie należy ufać osobom,
z którymi zawieramy znajomości poprzez Internet, należy być ostrożnym
w kontaktowaniu się z innymi za pośrednictwem komunikatorów, nie należy przyjmować niczego od osób obcych. Te oraz wiele innych zasad zostały przypomniane dzieciom. Podczas spotkania uczniowie także mieli okazję do czynnego udziału w zajęciach poprzez możliwość zadawania pytań, na które prowadzący udzielał wyczerpujących odpowiedzi.
 

© Szkoła Podstawowa w Odrzechowej/Witrynę prowadzi od 2007 roku Iwona Barna