ROK SZKOLNY 2016/2017


23 czerwca w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017. Ten wyjątkowy dzień uczniowie, nauczyciele i rodzice rozpoczęli mszą świętą w kościele parafialnym. Następnie przeszli do budynku sali gimnastycznej, gdzie odśpiewano hymn państwowy po czym nastąpiło nagrodzenie uczniów
z najlepszymi  wynikami w nauce.

Promocje z wyróżnieniem otrzymali;

  1. Jakub Adamski
  2. Zuzanna Brzana
  3. Alessandra Pałaszkiewicz
  4. Szymon Górowski
  5. Karol Kunstler
  6. Amelia Kozłowska
  7. Anna Łysoń
  8. Jakub Szuba

   

Nie żegnaliśmy absolwentów. Szóstoklasiści pozostaną w murach naszej szkoły jeszcze dwa lata.

   

Na zakończenie uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami.
Drodzy uczniowie!

Życzymy Wam niezapomnianych wakacyjnych przeżyć! Beztroskiej zabawy, odpoczynku, letnich wyjazdów.

Widzimy się za dwa miesiące.


Boisko wielofunkcyjne

Przez wiele tygodni trwały prace przy budowie wielofunkcyjnego boiska szkolnego przy naszej szkole. Realizowano projekt „Budowa boiska szkolnego wielofunkcyjnego w Odrzechowej."

   

Celem głównym projektu był wzrost aktywności ruchowej oraz poprawa stanu zdrowia dzieci i młodzieży poprzez podniesienie atrakcyjności zajęć sportowych w szkole z wykorzystaniem wielofunkcyjnego boiska sportowego oraz wzrost atrakcyjności zajęć wych. fiz. w szkole, rozwój talentów sportowych wśród dzieci, budowanie nawyku aktywnego spędzania czasu wolnego.

   

21 czerwca 2017 roku był ważną datą dla naszej szkoły oraz społeczności lokalnej. Po 14 latach od otwarcia hali sportowej, w tym dniu dokonano otwarcia boiska wielofunkcyjnego, na które z utęsknieniem czekali uczniowie naszej szkoły. 

   

Aktu poświęcenia obiektu dokonał – ks. Marian Bądal.

Zaproszeni goście przecięli wstęgę:

  • Przewodnicząca Rady Rodziców – pani Agata Brzana
  • Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego – uczeń Jakub Fyda
  • Prezes LZS Odrzechowa – pan Mariusz Miazga
  • Sołtys wsi – pan Józef Kocoń
  • Radny wsi Odrzechowa – Dariusz Fudała

Następnie rozegrano turniej w piłce nożnej. Uczestniczyły drużyny z Nowosielec, Długiego , Zarszyna, Bazanówki, Jaćmierza i Odrzechowej.

Wojt Gminy Zarszyn wręczył puchary zwycięskim drużynom.

 

Zdrowy styl życia, to jedno z nadrzędnych zadań, jakie stawia sobie nasza Szkoła, należąca do Ogólnopolskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Mamy nadzieję,
że nowe boisko przyczyni się do poprawy zdrowia naszych wychowanków
oraz wzrostu ich aktywności fizycznej.


Zakopane

9 czerwca 2017 roku starsze klasy wyjechały 
do Zakopanego. Zwiedzaliśmy Gubałówke na którą wyjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym 6 osobowym, kolejnym punktem była Wielka Krokiew. Patrzyliśmy
na skocznie z pozycji skoczków narciarskich. Odwiedziliśmy Sanktuarium Maryjne na Krzeptówkach, zaś  spacer po Pęksowym Brzysku i Krupówkach kończył nasza eskapadę w stolicy Tatr.

   


"Kto ty jesteś?"

2 czerwca 2017 roku w Szkole podstawowej w Pielni odbył się Gminny Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji patriotycznej
dla uczniów szkół podstawowych "Kto ty jesteś?"

Celem konkursu było krzewienie i podtrzymywanie wśród dzieci postaw patriotycznych oraz przypomnienie trudnej drogi Polaków
do wspólnoty wolnych narodów. 

Uczeń naszej szkoły Jakub Giera zdobył II miejsce. Gratulujemy!!!


Żarnowiec, Bóbrka i Dukla

 

8 czerwca 2017 roku uczniowie klas 0 – III udali się na wycieczkę. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzenie muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Dworek ten artystka otrzymała w darze od narodu z okazji dwudziestej piątej rocznicy twórczości. Poznaliśmy wiele ciekawych faktów z życia poetki oraz mogliśmy podziwiać doskonale zachowane wnętrza wraz z przedmiotami codziennego użytku. Widzieliśmy piękne wnętrza dworku, w którym tworzyła autorka "Roty", oraz mogliśmy zaobserwować dawniejsze meble jak i dekoracje, między innymi podziwialiśmy stare porcelany czy piece znajdujące się w każdym pokoju. Wokół budynku rozciągał się wspaniały zabytkowy park, który o tej porze roku wygląda bajecznie.

    

Następnie wyruszyliśmy do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego
im. Ignacego Łukaszewicza. Nasz przewodnik pokazał nam studnie ropne i maszyny, za pomocą których wydobywano tę cenną substancję. Były to tzw. koniki, które początkowo napędzano siłą mięśni ludzkich. Z czasem ludzką siłę zastąpiły maszyny parowe. Następnie weszliśmy do gabinetu Ignacego Łukasiewicza,
gdzie była wielka kolekcja lamp naftowych. W drugim pomieszczeniu widzieliśmy obraz wyświetlony na szklanej tafli. Akcja tego krótkiego filmu rozgrywała się
w aptece we Lwowie, gdzie kiedyś pracował pan Łukasiewicz. W następnym pokoju znajdowała się inscenizacja wybuchu nieznanej substancji, którą właśnie badał były aptekarz. Potem przewodnik zabrał nas do muzeum wewnętrznego, w którym znajdowały się makiety maszyn przedstawionych w skansenie. W podziemiach budynku podziwialiśmy kolekcję minerałów wydobytych podczas odwiertów pod platformy naftowe. Okazało się, że nie była to tylko rozrywka dla dzieci, ale ciekawa lekcja na temat bogactw naturalnych ziemi, związanych z naszym regionem.

   

Z Bóbrki udaliśmy się do  Pustelni św. Jana z Dukli. Tam mieliśmy Mszę Świętą,
po której zostaliśmy poczęstowani pysznymi ciasteczkami oraz do butelek nabraliśmy wody ze świętego źródełka.  Pomodliliśmy się oraz podziwialiśmy piękną przyrodę i malownicze krajobrazy Dukli. 

Na koniec zwiedziliśmy Muzeum Historyczne w Dukli.

   

Był to już ostatni przystanek naszej wycieczki. Przyszła pora wracać do domów.   Była to wspaniała wycieczka, która na długo zostanie w naszej pamięci. Wszyscy bardzo się cieszyliśmy, że mogliśmy wspólnie spędzić czas w swoim towarzystwie.


Turniej


31 maja
2017 roku na Orliku w Długiem odbył się Turniej Szkół Podstawowych o Puchar Wójta Gminy Zarszyn. Turniej rozgrywany był w następujących dyscyplinach:

  • Piłka siatkowa drużyn mieszanych
  • Piłka nożna chłopców
  • Piłka nożna dziewcząt

 

Grupa naszych wspaniałych dziewcząt zajęła II miejsce. Gratulacje!!!!


Rowerem

 1 czerwca 2017 roku,
czyli w Dniu Dziecka uczniowie szkoły mieli zorganizowaną wycieczkę rowerową 
do Rymanowa Zdroju. Opiekunem był dyrektor szkoły Dariusz Ochęduszko oraz nauczyciel wychowania fizycznego Karol Zając. Wycieczka była atrakcyjna i pełna wrażeń. Uczniowie byli zmęczeni ale zadowoleni
z takiego fizycznego wypoczynku. Po drodze były niespodzianki w postaci awarii niektórych rowerów ale szczęśliwie dotarliśmy do celu.


Dzien Rodziny

1 czerwca 2017 roku nasi uczniowie uczcili wyjątkową uroczystością swoich wspaniałych rodziców, zapraszając do naszej szkoły zarówno kochane Mamy jak i kochanych Tatusiów. Dzieci prezentowały talenty śpiewając piosenki, tańcząc oraz recytując wiersze tematycznie związane
ze świętem. 


   

Spotkanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem "Sto lat” i wręczeniem własnoręcznie wykonanych upominków. Następnie wszyscy  obejrzeli pokaz Straży Pożarnej a następnie na placu szkolnym częstowli się przygotowanymi przez rodziców słodkościami, kiełbaską z grilla i lodami zakupionymi przez strażaków. 

Było malowanie twarzy, jazda konna i zabawy we wspólnym gronie.

   

 Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.


„Z brył, plam i kresek czytanie” 

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie interdyscyplinarnym „Z brył, plam i kresek czytanie – Cień, światło, pożoga” organizowanym przez Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Długiem.
   
Tegoroczna edycja nawiązywała do twórczości wybitnego polskiego malarza – Artura Grottgera w 180 rocznicę urodzin i 150 rocznicę śmierci artysty.
Celem konkursu było między innymi: zainteresowanie młodzieży historią Polski, utrwaloną w sztuce; przybliżenie postaci i twórczości Artura Grottgera; popularyzowanie fotografii jako formy wyrazu artystycznego.
Konkurs składał się z dwóch niezależnych części:
  • pierwsza polegała na wykonaniu twórczej reinterpretacji fotograficznej, inspirowanej obrazem Artura Grottgera – reprezentowana przez uczniów klasy czwartej;
  • druga na udziale w turnieju wiedzy, w której naszą placówkę reprezentowali Karol Kinstler i Jakub Szuba.
   
Wszyscy biorący udział w konkursie otrzymali dyplomy i upominki.

Bandażowanie

   

W ramach Szkoły promującej Zdrowie uczniowie klas IV – VI mieli spotkanie z higienistką szkolną, która przeszkoliła ich w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie poznali metody bandażowania kończyn górnych.

   


Ścieżka Edukacyjna

18 maja 2017 roku uczniowie naszej szkoły wyruszyli
na wycieczkę do Leśniczówki Hrendówka. Spotkali się
tam z panią Barbarą Kułak, która oprowadzała uczniów
po „Leśnej Ścieżce Edukacyjnej” Dzieci miały okazję obejrzeć warstwową budowę lasu, rozpoznawały gatunki drzew,poznawały rośliny chronione.

  
Tradycyjnie wycieczka zakończyła się ogniskiem. 


Kwiaty w wazonie

Nasi uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym zorganizowanym
przez Stowarzyszenie „Inicjatywa” w Zarszynie.

Nasza szkoła wystawiła 5 prac. Prace zostały ocenione przez komisję złożoną
z członków stowarzyszenia, która dokonała oceny poziomu prac plastycznych
wg. przyjętych kryteriów, zgodnie z regulaminem konkursu. 

Nasza uczennica Sara Czajkowska zdobyła II miejsce. 


Kolejny raz na podium!


9 maja 2017 roku w Jaćmierzu odbył się etap powiatowy
Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
oraz Konkursu o Puchar Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie

Turniej składał się z części teoretycznej oraz z części praktycznej (podobnie jak na etapie gminnym).
Nasza drużyna w składzie: Amelia Kozłowska, Bartosz Jarosz, Karol Kinstler,
Amelia Tomańska - zajęła III miejsce. Gratulujemy!


Podaruj rzeczom drugie życie 

Pod takim tytułem odbył się
w naszej szkole konkurs z okazji „Dnia Ziemi” zorganizowany przez nauczycielkę Barbarę Salamon. 
Prace konkursowe wykonane przez uczniów klas I – VI zaskakiwały pomysłami. 

Były to zabawki, ozdoby, rzeczy praktyczne i fantastyczne.

Wszystkich uczestników nagrodzono.
 
W szczególny sposób nagrodzono:

  • Laurę Dąbrowska
  • Kasię Kubańską
  • Dominikę Wolańską
  • Gabrysię Tomańską

W kategorii klas starszych:

  • Joanna Bielecka
  • Wojciech Gac
  • Karol Gac
  • Amelka Kozłowska

3 maja – cóż to za data?

Dla setek młodych ludzi to jedna z wielu nic nie znaczących uroczystości. 
Dziś żyjąc w zawrotnym tempie, negujemy wszelkie wartości, nudzą nas uroczystości, apele, rocznice, święta. 

Ale czy tak musi być?
Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości. Zatrzymajmy się na chwilę, aby rozważyć te trzy słowa ważne w historii Polski, pojawiające się często jako hasła narodowe Polaków.

Brzmią one : Bóg, Honor, Ojczyzna

Uczniowie naszej szkoły uczcili rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja organizując jak co roku uroczystą akademię. Poezja przeplatana pieśniami patriotycznymi spowodowała, że nie jednemu zakręciła się łezka w oku a uczniowie domagali się aby uczniowie IV klasy jeszcze raz zaśpiewali wykonane utwory.


Eliminacje Gminne do Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

   

26 kwietnia 2017 roku zostały przeprowadzono eliminacje gminne
do Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym – etap gminny, oraz do Konkursu o Puchar Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie. Turniej składał się z części teoretycznej polegającej na wypełnieniu testu składającego się z 35 pytań  oraz z części praktycznej, polegającej:

  •  na prawidłowym poruszaniu się po Miasteczku Ruchu Drogowego zgodnie  z przepisami ruchu drogowego,
  •  jak najsprawniejszym pokonaniu toru przeszkód,
  •  udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej.

   

Nasza drużyna w składzie: Amelia Kozłowska, Bartosz Jarosz, Karol Kinstler, Amelia Tomańska - zajęła III miejsce.
Gratulujemy!


Kosmiczne Kłopoty

26 kwietnia nasza szkoła miała okazję obejrzeć bajkę ekologiczną pt.:
„Kosmiczne kłopoty”


Okazało się, że zaśmiecanie środowiska nie jest tylko problemem ludzi żyjących na Ziemi. Przybysze z kosmosu również borykają się z tym problemem i przybyli do nas, aby podzielić się swoimi pomysłami na ekologię.  
W czasie przedstawienia dzieci wspólnie z aktorami i pacynkami próbowały odpowiedzieć na pytania:

  • Co to są śmieci?
  • Skąd się biorą?
  • Co robimy ze śmieciami i odpadami?

Dzieci doszły do wniosku, że każdy z nas jest na co dzień „producentem śmieci”. 

Aktorzy zachęcili dzieci do segregowania odpadów w domu i w szkole wykorzystując worki na szkło, plastik
i papier. Spektakl bardzo się wszystkim podobał. 


Zdrowie i Ekologia

25 kwietnia uczniowie naszej szkoły obejrzeli widowisko edukacyjno-profilaktyczne „Zdrowie i ekologia oraz zagrożenia w sieci”. Zadaniem programu było utrwalenie elementarnych zasad troski o zdrowie fizyczne i psychiczne. Uczniowie chętnie włączali się do wspólnych śpiewów oraz konkursów.


"Piękna i Bestia"


Historię dobrej i pięknej córki która udaje się do mrocznego zamku Bestii, i chcąc ocalić życie  ojca zostaje tam zamiast niego w niewoli, znają wszystkie dzieci i dorośli.

„Piękna i Bestia” – bo o niej tu mowa – jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej magicznych baśni o miłości. Wielokrotnie adaptowana na potrzeby literatury,
filmu i teatru.
19 kwietnia 2017 roku  nasi wychowankowie z klas 0 – III wyjechali do Sanockiego domu kultury i uczestniczyli w spektaklu pt. "Piękna i Bestia" w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza.  
Urzekająca opowieść o losach Belli została wzbogacona o nowe wątki i postacie. Intrygująco prowadzonej opowieści dopełniały: bajkowe scenografie, kolorowe kostiumy i piękne piosenki, które przeniosły dzieci w magiczny świat zaczarowanych przedmiotów i pozwoliły im  - wraz z naszą bohaterką - odkryć tajemnicę skrywaną za starymi murami zamku.
Dostarczając niezapomnianych wrażeń i wzruszeń, spektakl w mądry sposób opowiedział najmłodszym o istocie miłości. Konfrontując ją z takimi wartościami
jak lęk, brak akceptacji  czy próżność. Pokazał, że w każdym można dostrzec dobro i wrażliwość,  a w życiu tak naprawdę najważniejsze jest to, co niewidoczne dla oczu...
Spektakl wzbudził u dzieci wiele emocji.


Wielkanocne palmy

"... pielęgnujemy dawne przodków obrzędy; to co weszło w zwyczaj, niech zwyczajem zostanie, a to co było, cośmy od Ojców zasłyszeli, lub sami jeszcze widzieli, pokarzemy tym co po nas przyjdą, pomni, że gdzie była przeszłość, tam i przyszłość będzie"

Uczniowie wszystkich klas naszej szkoły wzięli udział
w IX Parafialnym Konkursie Palm Wielkanocnych organizowanym przez Parafialny Oddział Akcji Katolickiej oraz
Ks. proboszcza Mariana Bądala. 


Najpiękniejsze wiersze
6 kwietnia 2017 roku w Szkole Podstawowej w Zarszynie odbył się Gminny Konkurs Czytelniczy objęty patronatem Wójta Gminy Zarszyn pt. "Najpiękniejsze wiersze dzieciństwa w kolorowej inscenizacji" Organizatorami konkursu była Gminna Biblioteka Publiczna w Zarszynie oraz Biblioteka Szkolna Szkoły Podstawowej w Zarszynie. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy V Jakub Giera.


Wystawa Wielkanocna

29 - 30 marca
2017 roku  wzięliśmy udział
w XIV Wystawie Wielkanocnej, która odbyła się
w sali Domu Kultury
w Posadzie Zarszyńskiej. Organizatorami było Koło Gospodyń Wiejskich w Posadzie Zarszyńskiej oraz Wójt Gminy Zarszyn. Celem organizowanej wystawy było propagowanie tradycji i folkrolu związanego ze Świętami Wielkanocnymi, pogłębianie wiedzy na temat symboliki
i znaczenia baranka w obrzędowości kościelnej i ludowej.
Lodowisko

Po raz trzeci uczniowie klas IV – VI wyjechali
na lodowisko w Sanoku dnia 23 lutego 2017 roku.

Umiejętności  jazdy na łyżwach z każdym wyjazdem
są coraz lepsze.




Pomagamy Maksymilianowi

Kiedy człowiek z całego serca
Stara się pomóc drugiemu,
Pomaga równocześnie samemu sobie.
Ralph Waldo Emmerson


Każdego dnia odkręcamy butelki, pojemniki, słoiki i nawet nie zdajemy sobie sprawy, że to, co trzymamy w ręku, może być dla kogoś krokiem do poznania świata. 

Te małe, niepozorne zakrętki zbierane przez wolontariuszy i fundacje pozwalają finansować leczenie lub zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla wielu osób.

W naszej szkole  zbieramy zakrętki dla Maksymiliana z Krosna Polanki.

Maksymilian urodził się z ciężką wadą rozwojową mózgu. Tylko intensywna i systematyczna praca oraz rehabilitacja pomoże chłopcu w osiągnięciu funkcji życiowych, potrzebnych do funkcjonowania w świecie.

Rehabilitacja, to bezustanna nauka i bardzo ciężka praca, która jest bardzo kosztowna. Dlatego zebrane zakrętki pomogą rodzicom chłopca w pokryciu części kosztów leczenia.

https://www.facebook.com/maksioparadysz


Perumarka

Czy ktoś z was potrafi powiedzieć gdzie dokładnie na mapie znajduje się Peru? Jaką muzykę tam grają lub jak się ubierają?
A może znacie nazwy instrumentów lub wiecie jak wygląda np. Charango?

16 lutego 2017 roku w naszej szkole odbył się koncert muzyki peruwiańskiej zespołu Perumarka. Podczas tego koncertu poznaliśmy historię i muzykę pochodzącą z Peru. Można było spróbować swoich sił w graniu na instrumentach peruwiańskich.

Występ zespołu Perumarka bardzo podobał się uczniom, był bardzo żywiołowy i porywał uczestników do energicznego uczestniczenia w nim.


Bal karnawałowy
14 lutego
2017 roku w naszej szkole uczniowie klas 0 - III uczestniczyli
w
Balu Karnawałowym, który  rozpoczął się o godzinie 11.00.

Wszyscy uczniowie przybyli bardzo ładnie przebrani. Z roku na rok moda na przebieranie się na bal karnawałowy jest coraz większa, a pomysły coraz lepsze. Wszystko rozpoczęło się od wspólnej zabawy. Nie brakowało konkursów
z nagrodami i zabaw kołowych.
Dzieci znakomicie bawiły się przy wszystkich ulubionych przebojach muzyki dziecięcej i młodzieżowej  a wszystkim dopisywały wspaniałe humory.

Squli

Wzięliśmy udział w konkursie Squli. Rozwiązaliśmy Świąteczną zagadkę Squli i wywalczyliśmy o nagrody.
Pomogliśmy Detektywowi Squlkowi rozwikłać zagadkę zaginięcia Świętego Mikołaja!
Mamy supernotatniki od Squli. 
Dziękujemy!
W okresie przedświątecznym uczniowie naszej szkoły wzięli udział w przygotowanym przez Zespół Squli wydarzeniu. „Detektyw Squlek i tajemnica zaginięcia Świętego Mikołaja” to ekscytująca historia pełna przygód, quizów i gier edukacyjnych, w której dziecko wcielało się w postać detektywa rozwiązującego bożonarodzeniową zagadkę.
Zadania w książce były połączone z zadaniami
w interaktywnych quizach!Super zabawa!



Lodospad

Lodospadem nazywamy  zamarznięte wodospady lub okresowe cieki wodne
na ścianach skalnych, takie niecodzienne zjawisko przyrodnicze wystąpiło tej zimy
na Rudawce Rymanowskiej.
Starsze klasy dnia 31 stycznia 2017 roku udały się w to przepiękne miejsce.

Halowa Piłka Nożna

 16 stycznia 2017 roku
w pierwszym dniu ferii zimowych odbył się w naszej szkole
VII Turniej Halowej Piłki Nożnej Drużyn Strażackich

Naszą szkołę reprezentowała ekipa dziewczyn i chłopców.

Drużyna dziewczyn w turnieju zajęła I miejsce, chłopcy V.


Babcia i Dziadek

Babcia i Dziadek są po rodzicach najbliższymi osobami dla dzieci.
Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni w roku. W tych dniach babcie i dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości.


Szkoła Podstawowa w Odrzechowej  upamiętniła to wydarzenie 15 stycznia 2017 roku, goszcząc w swoich progach bardzo wielu najmilszych gości.
Sala gimnastyczna wypełniła się po brzegi. Aby podziwiać występy swoich kochanych wnuków zaproszonych babć i dziadków przybyło aż 82.

  Zebranych seniorów i wszystkich gości serdecznie powitał pan dyrektor szkoły
mgr Dariusz Ochęduszko oraz przewodnicząca Rady Rodziców p. Agata Brzana składając serdeczne życzenia. W pięknie udekorowanej sali uczniowie przedstawili program artystyczny.

  

Dzieci przygotowały wspaniały występ przepełniony radością, śpiewem i muzyką. Nasi wychowankowie chcieli wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek kochanym babciom i dziadkom. To przecież od nich dzieci otrzymują wiele ciepła
i dobra, za które warto i trzeba dziękować.
Na zakończenie dzieci wręczyły babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane laurki i upominki.
W przyjęciu gości pomagali rodzice, którzy przygotowali nie tylko słodki  poczęstunek.

„Serce  jest bogactwem, które się nie sprzedaje ani nie  kupuje, ale które się ofiaruje” (Gustaw Flaubert).

Dziękujemy wszystkim babciom i dziadkom za bezgraniczną miłość, dobroć
i ciepło oraz życzymy Im dużo, dużo zdrowia oraz długich lat życia, samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków.


Wigilia

W świątecznej atmosferze w Szkole Podstawowej w Odrzechowej odbyło się tradycyjne spotkanie wigilijne. Tym miłym akcentem uczniowie wprowadzili społeczność szkolną w okres najpiękniejszych, najbardziej rodzinnych Świat Bożego Narodzenia.


Zebrani obejrzeli przedstawienie bożonarodzeniowe pt. ”Święta Dawniej i Dzis”. Spotkanie przebiegało w atmosferze rodzinnego ciepła, wzajemnej życzliwości i pojednania. Były płynące z głębi serca życzenia, opłatek-symbol chleba i wzajemnego przebaczenia oraz wspólnie śpiewanie kolęd.   

Na odświętnie przygotowanym stole nie zabrakło wspaniałych wigilijnych potraw przygotowanych przez rodzicówe. Były to chwile pełne magii, uroku i radości. 


Obałek

W ubiegłym roku szkolnym słuchaliśmy opowieści 
o podróży ciągnikiem Ursus przez Amerykę Południową
a 20 grudnia tuż przed świętami ponownie odwiedził naszą szkołę  podróżnik Marcin Obałek.
 Na nowo zaczarował nas swoją relacją z podróży małym fiatem / Maluchem/ przez Australię, ponad 6000 km.
 Jego eskapada wraz z przyjaciółmi z Czech, którzy jechali Trabantami wszystkich uczniów zaciekawiła. Poznaliśmy obyczaje miejscowych Aborygenów, zwierzęta takie jak kangury, emu i kilka pięknych krajobrazów dalekiej Australii.
Podróżnik zapowiedział, że 3 stycznia 2017 z Odrzechowej wyrusza starym ciągnikiem do Afryki.
 Powodzenia i do następnego spotkania życzyli uczniowie szkoły.

15 grudnia 2016 roku czyli  czwartek był  kolejnym dniem poświęconym nauce jazdy na łyżwach. 

Tym razem uczestniczyli wszyscy uczniowie czwartej, piątej i szóstej klasy, którzy na Arenie sanockiej popisywali się swoimi umiejętnościami jazdy na lodzie.

Ich technika jazdy jest coraz lepsza.


Wystawa Bożonarodzeniowa

Święta Bożego Narodzenia to najbardziej uroczyste święta w polskiej tradycji,
do których przygotowujemy się starannie. W Gminie Zarszyn  odbyła się impreza tematycznie związana z okresem Bożego Narodzenia.

Wystawa Bożonarodzeniowa organizowana jest w celu kultywowania pięknych polskich tradycji adwentowych i Bożonarodzeniowych i obejmuje szopki, dekoracje, ozdoby, wyroby oraz potrawy związane ze Świętami Bożego Narodzenia.

11 grudnia 2016 roku w Nowosielcach  miało miejsce uroczyste otwarcie „Wystawy Bożonarodzeniowej” podczas, której uczestnicy mogli podziwiać przepiękne rękodzieła wystawców. Nie zabrakło pięknie udekorowanych choinek, stroików, aniołków, gwiazdek i szopek.

Zaproszenie do udziału w wystawie przyjęte zostało również przez naszą szkołę.

Stoły wystawowe przygotowane przez wystawców przyciągały wielkim bogactwem i różnorodnością prac, technik, kolorów, pomysłowością i dokładnością.


Mikołajkowe spotkanie z bajką

Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła."

  Tę prawdę znamy, ale coraz częściej, w codziennej gonitwie o niej zapominamy. Niestety, nie przekazujemy jej naszym dzieciom.
W codziennym pośpiechu rodzice coraz rzadziej rozmawiają z dziećmi i mało im czytają. Kontakt z żywym słowem wyparła telewizja i Internet, których narzędziem nie jest język lecz obraz. Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności zaspokaja jego wszystkie potrzeby emocjonalne, wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest najskuteczniejszą strategią wychowawczą a jednocześnie przynosi dziecku wielką radość i pozostawia niezapomniane wspomnienia, a także buduje więź z rodzicami.
Lata przedszkolne to dla każdego dziecka czas intensywnego poznawania świata, gromadzenia wiedzy, rozwijania i doskonalenia wielu umiejętności. Wprowadzając codzienne czytanie, tak dom rodzinny, jak i oddział przedszkolny może pomóc dzieciom w dobrym opanowaniu ojczystego języka.

Codzienne głośne czytanie przez dorosłego jest niezwykle skutecznym sposobem zbudowania bogatego zasobu słów, a także doskonalenia mowy. Czytanie dziecku to także najskuteczniejszy sposób wychowania człowieka z wyobraźnią, samodzielnie myślącego i mądrego, który będzie umiał sobie radzić ze zmianami w życiu.
Dzięki czytaniu i rozmowie o problemach, które porusza książka, dzieci uczą się odróżniania dobra od zła, rozwija się ich wrażliwość moralna. Potrafią wówczas zastanowić się nad konsekwencjami własnych słów i czynów. Zatem codzienne czytanie różnorodnych książek to znakomity sposób uczenia dzieci wartości moralnych, które pomogą im budować dobre relacje z ludźmi.

9 grudnia 2016 roku  dzieci z Oddziału Przedszkolnego przez kilka tygodni przygotowywały spektakl dla rodziców pt. „Mikołajkowe spotkanie z bajką”. Dzieci wcieliły się w role zawiadowcy stacji, czerwonego kapturka, wilka, babci, pszczółki Maji, biedronki, sindbada, smerfetki, Jasia i Małgosi, Bolka i Lolka, kopciuszka, krasnoludków, królewny śniezki oraz czerownicy.
W tym spektaklu pomogły im koleżanki z klasy IV, które wcieliły się w role narratora – Kasia B. i Zuzanna B.

Jak zwykle przed taką uroczystością dzieci z przejęciem wyczekiwały przybycia gości. W odświętnych strojach przygotowanych przez rodziców pokazały przygotowany występ.

Z niecierpliwością czekały także na przybycie ważnego gościa, który utrudzony, ale jakże szczęśliwy spotkał się z nimi „twarzą w twarz”. Mikołaj pozdrowił wszystkie dzieciaki i zasiadł dostojnie w fotelu, po czym wręczył im prezenty.

Szczęśliwy z uśmiechem na ustach żegnając się obiecał, że niedługo się spotka z nimi pod warunkiem, że będą przez cały rok grzeczne.

Wszystkim rodzicom dziękujemy za przybycie na tę uroczystość.
„Zaelektryzowani” -  „Czy to magia?? Nie, to czysta nauka”

7 grudnia 2016 roku w naszej szkole gościła grupa specjalizująca się
w przygotowaniu atrakcyjnej edukacji poprzez przedstawienie interaktywnego spektaklu, którego celem było przemycić treści lekcyjne pod kątem przyrody. 

Autorzy w toku spektaklu kreślili barwną funkcję dydaktyczną
w przekazywaniu wiedzy
z zakresu standardowego  materiału przyrodniczego.

W ramach spektaklu dzieci zobaczyły;

  • Gwałtowny samozapłon siedmiotlenku manganu
  • Wytwarzanie domowym sposobem helu, wodoru,
  • Doświadczenia związane z CO2
  • Rozkład termiczny pertrydrolu
  • Podstawy anatomii budowy ludzkiego ciała
  • Podstawowe funkcje organizmu
  • Podstawy mechaniki i elektroniki

Była to żywa lekcja przyrody, która uczestnikom dała wiele emocji i zapadnie długo w ich pamięci.


„Mikołajkowe spotkanie z baśnią i legendą” -
czyli nowe pomysły na czytanie w szkole

„Nie jestem sam, ja książkę mam

 W dzisiejszych czasach jesteśmy świadkami kryzysu czytelnictwa. Nastąpiła nadmierna inwazja informatyki oraz telekomunikacji. Kosztem czytelnictwa książek. Dzieci i młodzież zbyt dużo wolnego czasu spędzają przed telewizorem, komputerem, a czytanie, które odgrywa ważną rolę w edukacji i wychowaniu traktowane jest marginalnie. Wychowanie do czytania jest pracą żmudną i wieloletnią. Powinno rozpocząć się jak najwcześniej. Jest to bardzo ważne, ponieważ wychowanie dzieci na czytelników  jest dzisiaj, w dobie społeczeństwa informacyjnego, ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Nieumiejętność czy stronienie od czytania może spowodować nienadążanie za zmianami,  a w konsekwencji wykluczenie informacyjne.  Pamiętajmy, że nikt nie rodzi się czytelnikiem, a zamiłowanie do czytania musi być pobudzone przez inne osoby.

Każdy z nas wie doskonale, że w szkole czyta się lektury. Przynajmniej teoretycznie, bo w dobie Internetu zapewne dominują raczej streszczenia
i ekranizacje. Czytanie kojarzy się uczniom  z przykrym obowiązkiem i wymyślnymi sposobami na oszukanie nauczycieli.

Jednym z zadań szkoły jest wspieranie kompetencji czytelniczych, które w ostatnich latach, w związku z znacznym spadkiem liczby czytanych książek, nabiera szczególnego znaczenia. Dlatego też nauczyciele i rodzice powinni stwarzać dzieciom jak najwięcej przestrzeni do kontaktu z książką oraz zachęcać ich do korzystania z zasobów biblioteki szkolnej i wiejskiej.

W związku z ty w naszej szkole w 6 grudnia 2016 roku w każdej klasie czytano znane baśnie i legendy.

Celem akcji było kształcenie nawyków czytelniczych uczniów, rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, rozwijanie i poszerzanie wiedzy o świecie, wspomaganie rozwoju emocjonalnego i moralnego dzieci, kształtowanie postaw dziecka, motywowanie uczniów do systematycznego czytania, integracja klas wokół wspólnej sprawy oraz przybliżenie najmłodszym czytelnikom i słuchaczom piękna literatury dziecięcej.


Lodowisko

28 listopada 2016 roku uczniowie klasy V i VI doskonalili swoje umiejętności łyżwiarskie na Arenie w Sanoku
wraz z kolegami i koleżankami z Jaćmierza.
Na lodowisku było wesoło i ślisko.
Wszyscy doskonale się bawili doskonaląc swoje umiejętności łyżwiarskie.


Wystawa

18 listopada 2016 roku wszyscy uczniowie szkoły zwiedzili
w Domu Kultury w Odrzechowej wystawę przedstawiającą  dokonania obozu wolontariackiego w Odrzechowej. 

  

Wystawa przygotowana przez Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Odrzechowa obrazowała prace studentów ze znalezionymi częściami ikonostasu oraz szkolenie z zakresu konserwacji rzeźby kamiennej. W ramach popularyzacji czytelnictwa wśród dzieci, wyznaczeni uczniowie czytali głośno opisy znajdujące się
na planszach wystawy.

  

Zwiedzenie wystawy okazało się ciekawym przeżyciem dla uczestników.


Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w Gminie Zarszyn

W roku 2016 dzięki środkom pozyskanym z Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014 za pośrednictwem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Gmina Zarszyn zrealizowała zadanie termomodernizacji  pięciu budynków, w tym i naszej szkoły.

Pozwoliło to na wykonanie termomodernizacji budynku szkoły, która  otrzymała nowy pięknie wizualny wizerunek. Przy budynku szkoły zostało wykonane docieplenie ścian zewnętrznych, wykonano kolorystykę elewacji, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową na starej części szkoły.

   

Dzięki zwiększeniu komfortu cieplnego stworzone zostały optymalne warunki
do nauki i pracy dla użytkowników szkoły. Projekt pozwolił także na zmniejszenie nakładów na ogrzewanie obiektu oraz zwiększenie oszczędności energii.


Basen

14 listopada 2016 roku w mroźny dzień uczniowie klas V i VI udali się na wycieczkę na basen do Leska. Z radością uczyli się pływać. Szaleństwu na zjeżdżalniach nie było końca.

   


Zdrowie jamy ustnej


W ubiegłym roku Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Odrzechowej brał czynny udział
w projekcie:

„Edukacja, promocja i profilaktyka
w kierunku zdrowia jamy ustnej skierowana do małych dzieci, ich rodziców, opiekunów, wychowawców.”

Organizatorzy projektu przesłali do Dyrektora szkoły podziękowania za czynny udział w projekcie. 

Oddział Przedszkolny uzyskał certyfikat uczestnictwa.


„Kto ty jesteś? - Polak mały.”

11 listopada to dla Polaków jedna z najważniejszych dat w historii. Polska odzyskała niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). 


Z tej okazji 10 listopada 2016 roku odbyła się w naszej szkole akademia, którą przygotowali uczniowie prezentując wzruszający montaż słowno-muzyczny. 
Był to dzień szczególny, który przypominał nam, że wolność, oraz zdobyta niepodległość nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować. 

Celem uroczystości było wzbogacenie wiedzy uczniów, kształtowanie szacunku
dla historii minionych pokoleń, uświadomienie, jaką wartość
ma wolność w życiu narodu.

Na zakończenie odbył się konkurs czytelniczy związany z przedstawionymi wydarzeniami. Bardzo wielu uczniów zgłaszało się do czytania pytań a wszystkie odpowiedzi były poprawne. 

Wszyscy obecni na tej uroczystości z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzeli
 i wysłuchali tę szczególną lekcję historii.


Cyrk


27 października
2016 roku do naszej szkoły przyjechał cyrk „Szok”

W sali gimnastycznej zebrali się wszyscy uczniowie naszej szkoły, którzy chcieli obejrzeć pokaz objazdowego cyrku. 

Dwóch artystów przedstawiło nam kilka popisowych pokazów
z zakresu sztuki cyrkowej. Dzieci bawił klaun ubrany w kolorowy strój. Człowiek na szczudłach zaprosił chętnych do wspólnej gry
w piłkę. 

 

Można było obejrzeć efektowny pokaz żonglera. Największe zainteresowanie wzbudził wąż, który wywołał wiele emocji. Każde dziecko mogło dotknąć węża,
a niektóre dzieci trzymały go na rękach.

Dzieci brały udział w przedstawieniu i z pomocą klauna wykonywały różne akrobacje. Klaun zaprosił do jazdy na cyrkowym bicyklu. Uczniowie próbowali jazdy na miniaturowym rowerze dwukołowym - czynność okazała się niemożliwa
do wykonania dla nich.

Wspaniały występ cyrku zakończył się gromkimi brawami.

Sanok
24 października 2016 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Odrzechowej z klas IV – VI uczestniczyli w wycieczce do Sanoka. 

Odwiedzili Muzeum Historyczne i mieli okazję brać udział
w lekcji muzealnej prowadzonej przez Piotra Kotowicza pt. „Zanim przyszli Słowianie”

   

Następnie wybrali się do Sanockiego Domu Kultury, gdzie obejrzeli spektakl przygotowany przez Teatr Współczesny z Krakowa pt. „Przygody Mikołajka”.

Późnym popołudniem dzieci pełne wrażeń i w doskonałych humorach wróciły
do Odrzechowej.

Jaś i Małgosia
Niech wszystkie serduszka się śmieją,

niech wszędzie troski maleją,
niech nikt się na świecie nie smuci,
niech zło się w dobro obróci”

18 października 2016 roku uczniowie klasy 0 – III wyjechali
do Sanockiego Domu Kultury na spektakl teatralny  w wykonaniu PSE Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza
pt. „Jaś i Małgosia”. Spotkanie z głównymi bohaterami tej ponadczasowej baśni było cennym drogowskazem na drodze edukacji każdego ucznia. Całość baśni opowiedziana była żywym, uwspółcześnionym językiem, a pełne dynamiki dialogi sprawiły,
że sceny grozy przeplatały się z sytuacjami pełnymi humoru. Czytelna
i pouczająca treść spektaklu wprowadzała widzów

w magiczny urok opowieści o dzieciach zagubionych w lesie.


„Na skraju lasu, w ubogiej chatce mieszka drwal ze swoimi dziećmi i ich macochą. Pewnego dnia macocha wpada na pomysł, aby pozbyć się dzieci. Przy kolejnej próbie podstępnej wycieczki do lasu, pozostawia Jasia i Małgosię samych w leśnej gęstwinie. Rodzeństwo, zdane na siebie odkrywa zbudowaną z chleba i ciasta chatkę.............”

Dzieci przenosząc się w zaczarowany świat wyobraźni wędrowały po magicznym lesie, ścieżką pełną zaskakujących zwrotów akcji oraz zobaczyły jak dobro wygrywa ze złem.

W powrotnej drodze śpiewały znane piosenki i cieszyły się z przebiegu wycieczki.


Uroczystości

13 października 2016 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia
z okazji Świętą Edukacji Narodowej, Pasowania na ucznia klasy I
oraz Dnia Papieskiego.

Ważnym momentem w życiu każdego ucznia jest długo oczekiwane przejście
z przedszkola do szkoły podstawowej, zwiastujące koniec beztroski wczesnego dzieciństwa i początek czegoś bardziej wymagającego. Dlatego też w  naszej szkole tak doniosła chwila zawsze traktowana jest z należytą powagą, poprzez coroczną celebrację „Inauguracji klas pierwszych”. W tym roku szkolnym Wiktor i Oliwia przed ślubowaniem i przyrzeczeniem dokonali wielu starań i przygotowali piosenki
i wiersze wspólnie ze swoimi starszymi kolegami.
Następnie, Pan Dyrektor Dariusz Ochęduszko pasował indywidualnie każdego pierwszoklasistę na ucznia Szkoły Podstawowej w Odrzechowej. 

Każdemu uczniowi radość się udziela, gdy zbliża się Dzień Nauczyciela.
Z okazji tego zaszczytnego Święta niech każda buzia będzie uśmiechnięta.
Wszyscy nasi kochani nauczyciele, dla swoich uczniów cierpliwości mają wiele. Za naukę, za trud jaki jest wkładany przeogromny bukiet życzeń składamy. Życzenia szczere, prawdziwe z uczniowskich serc płynące
jak świeże kwiaty pachnące, kwitnące na polskiej łące.

W dniu święta wszystkich nauczycieli oraz pracowników oświaty w naszej szkole zostały wręczone nagrody dla wyróżniających się nauczycieli. Oprawę artystyną uświetniła Pani Danuta Sobczak i Bożena Sołtys. Były dyplomy od organizatorów akademii, kwiaty i życzenia od przedstawicieli Rady Rodziców.


Dzień Papieski 

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada - lecz przez to, kim jest; 

nie przez to, co ma - lecz przez to, czym dzieli się
z innymi.”

Jana Pawła II cechowała  zawsze spontaniczna miłość
do ludzi młodych. To właśnie z nimi dzielił się wizją młodego pokolenia. On pokazał, że każdy z nich ma prawo do swojej godności, ma prawo cieszyć się tym wszystkim co proponuje współczesny świat, ale wyraźnie mówił o zachowaniu wartości chrześcijańskich. 

Jak co roku w październiku jest chwila, kiedy możemy przystanąć i  zatrzymać się nad słowem, które pozostawił dla nas  Sługa Boży  Jan Paweł II. W naszej szkole był to dzień szczególny już o godz. 11.00 sala gimnastyczna była wypełniona
po brzegi, młodzież chciała po raz kolejny usłyszeć słowa Tego, który był i pozostał ich autorytetem nie tylko w kwestiach moralnych. Uczniowie klas starszych przygotowali i przedstawili zebranym montaż słowno - muzyczny w którym podkreśliły przesłanie jakie Jan Paweł II. Zaśpiewali w nowym wykonaniu pieśń „Kochamy Cię Janie Pawle II”, „Barkę” oraz „Lolek”.

Wszyscy zebrani w naszej sali gimnastycznej mieli możliwość doświadczenie prawdziwej wielkiej chrześcijańskiej radości, która opierała się  na silnym fundamencie wiary i wartościach moralnych.
Podczas Dnia Papieskiego pochylamy się co roku nad jednym z aspektów nauczania Jana Pawła II. Zgłębiając to, co mówi do nas  nasz Wielki Rodak, przypominamy sobie jego niezwykłe życie i dziękujemy Bogu za jego osobę. 


Pogadanka z policjantem

4 października 2016 roku odbyła się pogadanka policjanta z Beska asp. szt. Mariana Stapińskiego
z klasami IV – VI na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, cyberprzemocy i niszczenia mienia szkolnego w środowisku lokalnym  oraz o zagrożeniach na komunikatorach społecznościowych.


Fluoryzacja

W trosce o zdrowie jamy ustnej dzieci w szkole prowadzone są zabiegi, których celem jest przeciwdziałanie próchnicy zębów.
W ramach programu profilaktycznego uczniowie 6-krotnie w ciągu roku szkolnego objęci są nadzorowanym szczotkowaniem uzębienia środkami fluorkowymi.
Próchnica zębów jest najczęściej występującym problemem zdrowotnym u dzieci
i młodzieży szkolnej. Wyróżniono trzy główne zasady zapobiegania próchnicy zębów i chorobom przyzębia:
  1. higiena osobista jamy ustnej ma na celu niedopuszczenie do tworzenia
    na zębach i dziąsłach bakteryjnej płytki nazębnej oraz dokładne i szybkie
    jej usuwanie przez umiejętne i częste oczyszczanie wszystkich powierzchni zębowych,
  2. racjonalne odżywianie-ograniczenie spożywania między posiłkami słodyczy, spożywanie produktów zawierających dużo białka i składników mineralnych, m.in. wapnia, fosforu, magnezu, żelaza i fluoru oraz witamin A, D, C,
  3. profilaktyka fluorkowa - fluor jest jednym z pierwiastków śladowych, zmniejszających podatność szkliwa zębów mlecznych i stałych na działanie czynników odwapniających i próchnico twórczych. W jamie ustnej fluor działa przeciwbakteryjnie, osłabiając zdolności fermentacyjne bakterii oraz hamując wytwarzanie kwasów przez bakterie.
Zabiegi te są również ważnym elementem edukacji zdrowotnej, gdyż umożliwiają uczniom nabycie umiejętności prawidłowego czyszczenia zębów.
O każdym terminie (lub zmianie) zabiegu dzieci będą informowane
z wyprzedzeniem.
TERMINY FLUORYZACJI
29.09.2016
10.11.2016
22.12.2016
9.02.2017
30.03.2017
11.05.2017


Sieniawa

12 września 2016 roku klasa V wyruszyła na wycieczkę rowerową.
 
Rowerzyści  zwiedzili zaporę 
w Sieniawie oraz  przełom Wisłoka w Mymoniu.

Odrzykoń
Niezwykłe i pasjonujące historie, które znamy z kart lektur,
nie zawsze rozgrywają się gdzieś daleko. Jednodniowa wycieczka do Odrzykonia pod Krosnem przekonała uczestników wycieczki,
że wielkie dzieła literackie rodzą się tak - że zupełnie blisko nas


16 wrzesnia 2016 roku odbyła sie wycieczka klas IV - VI do Odrzykonia.
Dzieci miały okazję obejrzeć piękne skały na Prządkach.

Rezerwat "Prządki" został utworzony w 1957 roku,
by chronić grupę skał piaskowców, których charakterystyczne formy powstały wskutek erozji eolicznej. Leży on w gminie Korczyna na pograniczu wsi Czarnorzeki i Korczyna, z prawej strony drogi prowadzącej z Krosna do Rzeszowa. We wczesnym średniowieczu u stóp "Prządek" istniało osadnictwo słowiańskie, o czym świadczy odkryte tu niedawno cmentarzysko kurhanowe. Pobliskie skały mogły być traktowane jako przedmiotu kultu. 

Następnie uczniowie zwiedzili  zamek w Odrzykoniu.

Widoczne z daleka ruiny rycerskiego zamku "Kamieniec" położone na górującym nad doliną Wisłoka wzgórzu o wysokości 450 m n.p.m.,
są charakterystycznym elementem krajobrazu
w okolicach Krosna. Jest to jedna z najstarszych warowni na terenie Podkarpacia. Murowany zamek został wzniesiony
za panowania Kazimierza Wielkiego w pierwszej połowie XIV w.; miał za zadanie chronić południowe rubieże kraju, które nękane były napadami z Rusi i Węgier. W XV w. rozbudowali go ówcześni właściciele zamku Kamienieccy. Pod koniec XVI w. dolny zamek odziedziczyli Firlejowie, zaś górny Skotniccy. W pierwszej połowie XVII w. pomiędzy tymi dwoma rodzinami toczył się spór o mur graniczny i wspólną studnię. To właśnie historia tej wieloletniej kłótni podsunęła Aleksandrowi Fredrze pomysł do napisania "Zemsty". W późniejszych wiekach zamek zaczął popadać w ruinę. 



Atrakcją wycieczki dla uczniów  było zwiedzanie sali tortur i wypróbowanie niektórych rekwizytow.
W ramach czytelnictwa wśród uczniów na zamku w Odrzykoniu, którego włascicielem był Aleksander Fredro, uczniowie czytali jego utwory min. "Paweł i Gaweł"



Rudawka
15 września 2016 klasa VI pod opieką Karola Zająca i Dariusza Ochęduszki wyruszyła na wycieczke rowerową do Rudawki Rymanowskiej.
Piękna pogoda sprzyjała zwiedzaniu okolicznych terenów. Po kilku kilometrach podróży dotarliśmy na Patelnie ,
gdzie mogliśmy odpocząć .
 Wszyscy zadowoleni wrócili szczęśliwi do szkoły – jeszcze nie raz pojedziemy rowerami  zwiedzać okolice – powiedzieli uczniowie klasy VI.


Teatr Blaszany Bębenek

15 września 2016 roku młodsze dzieci  z klasy 0 - III przeniosły się na prawie godzinę do krainy smerfów. 
Spotkały się z Papą Smerfem, Śpiochem, Mądralą, Gargamelem i jego kotem Klakierem. Wszystkie aktywnie uczestniczyły w toczącej się akcji, a niektóre z nich zostały nawet zamienione
na chwilę w smerfy. Był to spektakl, w którym bohaterami są doskonale znane wszystkim dzieciom, jak i dorosłym, Smerfy. Przedstawienie było energiczne, pełne humoru, a najmłodsi mogli aktywnie uczestniczyć i współtworzyć akcję dziejącą się w wiosce smerfów oraz okolicznym lesie. Niestety czyhało na nich wiele niebezpieczeństw, a największym z nich był Gargamel.
Papa Smerf przygotowywał tajemniczą miksturę jednak została ona przypalona przez Ważniaka, który twierdził, że wszystkiemu winien jest Smerf Śpioch. Postanawił dać mu nauczkę i podczas snu wyniósł go do lasu. Śpioch
za namową dzieci postanawia pomóc Ważniakowi uwolnić się z tarapatów.
W przedstawieniu wykorzystana została zmieniająca się kurtyna, a Smerfy zaśpiewały autorskie utwory.
Bajka „Smerfne przygody” zakończyła się szczęśliwie.
Za mile spędzony czas dzieci podziękowały aktorom z Teatru „Blaszany Bębenek”
z Trzebini gromkimi brawami.

Spotkanie z policjantem

6 września 2016 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie
z policjantem uczniów klas 0 - III. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w szkole
i w domu. Pan policjant, w formie praktycznej, przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Następnie wytłumaczył
jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. 
Policjant poinformował
i zademonstrował dzieciom
w jaki sposób należy  zachowywać się podczas ataku psa. 
Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Jak corocznie uczniowie otrzymali odblaski od policjanta.
Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami
i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań.
Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać.

 


© Szkoła Podstawowa w Odrzechowej/Witrynę prowadzi od 2007 roku Iwona Barna