Rok szkolny 2012/2013

Czas na wycieczkę

5 czerwca 2013 roku uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami uczestniczyli w wycieczce do Rzeszowa. Główną atrakcję stanowiła wizyta w TVP Rzeszów. Dzieci zobaczyły studio, reżyserkę oraz pomieszczenia archiwum, montażu i emisji.

Dowiedziały się dużo interesujących rzeczy m.in. jak powstają programy telewizyjne, jak przechowuje się materiały telewizyjne
i filmy. Każdy mógł poczuć się jak prezenter pogody, przeczytać fragment informacji lub przez chwilę być operatorem kamery. Zachwycone pracą w telewizji dzieci obejrzały film w kinie Helios w technologii 3D pt.”Tajemnice Zielonego Królestwa”. Przyciemnione światła na sali kinowej, odpowiedni dźwięk sprawiły, że było to niesamowite przeżycie.


Czas w las
 Uczniowie naszej szkoły wzieli udział w konkursie plastycznym pod nazwą "Czas w las - jak ciekawie spędzić wakacje"
Organizatorem konkursu było Nadleśnictwo Rymanów.

Uczennica klasy VI Aleksandra Gac zdobyła III miejsce.

Gratulujemy!


X Gminny Konkurs „Potyczki Matematyczne” dla uczniów klas III - VI
  W dniu 15 maja 2013 roku w Szkole Podstawowej
w Odrzechowej odbył się
X Gminny Konkurs
„Potyczki Matematyczne”.
W konkursie wzięło udział siedem reprezentacji ze szkół podstawowych z ternu Gminy Zarszyn – 55 zawodników.   Uczestnicy mieli do rozwiązania test składający się z 17 zadań. Rywalizacja przebiegała
w czterech kategoriach wiekowych. Po zmaganiach indywidualnych drużyny stanęły do konkurencji sportowych. Zawodnicy zmierzyli się w unihokeju. Oliwia Szczęsna uczennica klasy III zajęła trzecie miejsce. GRATULUJEMY!

VIVAT! TRZECI MAJ

 „ Dzień wolności, dzień wesela!

Jak szeroki polski kraj,

Niechaj okrzyk w niebo strzela

VIVAT! VIVAT! TRZECI MAJ!

„Rocznice” Warszawa, 1932 rok

 Majowe święta są wspaniałą okazją, żeby wspólnie, w szkolnym gronie, cieszyć się z poczucia wspólnoty
w wielkiej polskiej rodzinie. To dobry czas, żeby rozmawiać o znaczeniu takich pojęć, jak ojczyzna
i patriotyzm oraz o ważnych faktach z dawnej i najnowszej historii Polski. Dlatego 6 maja 2013 roku uczniowie klas O, IV -VI przygotowali program artystyczny przypominający wszystkim uczniom czasy   z przed 222 lat podkreślający wagę Święta Narodowego Trzeciego Maja oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

W tym dniu wszystkim uczniom towarzyszyły barwy biało – czerwone.


Dzień Ziemi

 23 kwietnia 2013 roku uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wspólnie
z pracownikiem nadleśnictwa obchodzili Dzień Ziemi. Akcja rozpoczęła się prezentacją multimedialną przygotowaną przez pracownika Nadleśnictwa Rymanów, która miała na celu promowanie ekologicznych nawyków oraz zwrócenie uwagi na problemy dotyczące zanieczyszczania ziemi a także uzmysłowić uczniom jak postępować z elektroodpadami, przypomnieć, że warto je segregować oraz poinformować o korzyściach
z recyklingu. Problem jest bardzo poważny, gdyż
w bieszczadzkich lasach można znaleźć wiele lodówek, telewizorów czy mikrofalówek. Właściwe postępowanie ze zużytym sprzętem to ochrona środowiska, troska o zdrowie, kondycję człowieka oraz oszczędność surowców naturalnych na produkcję nowych urządzeń. Ważne jest również to, iż zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to niebezpieczne odpady, które nie powinny i nie mogą być wyrzucane z innymi śmieciami do kontenerów. Spotkanie zakończono posadzeniem drzewa w obrębie naszej szkoły a wręczone dzieciom przez pracownika nadleśnictwa sadzonki zostały zasadzone w ich przydomowych ogrodach.


Żywa lekcja przyrody

 9 kwietnia 2013 roku mieliśmy okazję uczestniczyć w niesamowitej lekcji przyrody pod hasłem "Gady".
 "Na żywo" oglądaliśmy,
a także dotykaliśmy pytona tygrysiego – Zosię, pytona królewskiego – Julka, boa dusiciela – Karolkę, oraz Staszka.Uczniowie zostali zapoznani z życiem tych zwierząt oraz ich sposobem bycia. Dowiedzieli się także, że wąż nie zrzuca skóry tylko naskórek. Zobaczyli też wylinkę, która szeleściła jak liście, gdy jej się dotykało. Dowiedzieli się, że skóra węża nie jest mokra, lecz pokryta łuskami, które odbijając światło sprawiają takie wrażenie oraz, że są to gady przyjmujące temperaturę otoczenia.

Byli bardzo podekscytowani możliwością dotykania
i głaskania zwierząt,  niektórzy twierdzili, że „to dziwne uczucie". Początkowo mieli pewne obawy, jednakże praktyczne wskazówki, których udzielała przy każdym prezentowanym okazie pani, pomogły przełamać dzieciom barierę lęku, a niekiedy nawet brzydzenia się kontaktu z dość egzotycznymi przedstawicielami gadów. Całe spotkanie było dla dzieci zupełnie nowym doświadczeniem.

Pełni radości wracali do swoich klas a przedszkolacy z własnej inicjatywy zaczęli lepić z plasteliny oglądane okazy gadów. 

W teatrze

 27 lutego 2013 roku uczniowie klasy III i IV wyjechali do Sanockiego Domu Kultury na spektakl teatralny "W krainie Narnii".  Historia ta znana
z wielu lubianych ekranizacji została tym razem opowiedziana w nowy zaskakujący sposób,
w atrakcyjnej, teatralnej adaptacji wykonanej przez aktorów Teatru Współczesnego w Krakowie.   
Następnęgo dnia czyli 28 lutego na spektakl teatralny "Królowa Śniegu" wyjechały dzieci młodsze z klas 0 - II. Obejrzały one nową, pobudzającą wyobraźnię adaptację klasycznej opowiesci Andersena, która wprowadziła dzieci
w baśniowy świat księżniczek, rozbójników i zwierząt przemawiających ludzkim głosem.
Ta wzruszajaca, ale i zabawna historia o nieustającej walce dobra ze złem, o sile przyjaźni, wierności i poświęcenia bardzo spodobała się naszym dziecim.

Ferie

 11 lutego 2013 roku
w pierwszy dzień ferii zimowych na hali sportowej
w Zarszynie  odbył się Gminny Turniej w Halowej Piłce Nożnej o Puchar Prezesa OSP. W turnieju startowało 6 drużyn,
ze wszystkich miejscowości naszej gminy.   

Nasza drużyna w składzie 7 zawodników: Bartek Żeliszewski, Jacek Ogrodnik, Kamil Rygiel, Jakub Król, Jakub Kraska, Rafał Kraska, Konrad Górowski po zaciętych meczach z przeciwnikami zajęli II miejsce w turnieju
i awansowali do rozgrywek powiatowych
w Niebieszczanach. 

Naszą drużynę wspierała okrzykami grupa kibiców  z Odrzechowej.


Dzień Babci i Dziadka

 Dziadkowie rozpieszczają wnuki, świetnie gotują, służą dobrą radą, a co najważniejsze zawsze mają dla nich czas. To z nimi kojarzą się najmilsze chwile z  dzieciństwa.

 21 i 22 stycznia to szczególne daty  - to święto Babć i Dziadków.

W naszej szkole uroczyście obchodzono to wyjątkowe święto 22 stycznia 2013 roku.  Zaproszeni goście, kochani Seniorzy, licznie zgromadzili się

w sali gimnastycznej naszej  szkoły, gdzie wypatrywały ich podekscytowane i roziskrzone oczy wnucząt. Popisy aktorskie dzieci z klas 0-III zainaugurował dyrektor szkoły - Pan Dariusz Ochęduszko, który ciepłymi słowami powitał zgromadzonych gości, życząc im wielu szczęśliwych lat w zdrowiu i pogodzie ducha. Następnie zaprosił wszystkich do obejrzenia wyjątkowego spektaklu, bo przygotowywanego z miłością i przepełnionego miłością. Po przedstawieniu dzieci wręczyły babciom i dziadkom upominki.
Po zakończonej akademii, Babcie i Dziadkowie zostali zaproszeni na mały poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów.

To był naprawdę udany dzień!

więcej »


W karnawale
17 stycznia 2013 roku najmłodsi mieszkańcy naszej miejscowości oraz uczniowie z oddziału przedszkolnego
i nauczania początkowego bawili się na balu karnawałowym.

W ten dzień sala gimnastyczna zamieniła się w pięknie przystrojoną salę balową. W szkole pojawiły się księżniczki, wróżki, rycerze, czarodzieje i wróżbici. Nie zabrakło też postaci z ciemnej strony mocy: wiedźm, wampirów, kościotrupów i przerażających potworów.
Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw, a niekiedy nawet lekkie przerażenie. Humor dopisywał wszystkim uczestnikom balu. Były zabawy kołowe i tańce w parach. Zabawę urozmaiciły konkursy, które jak zwykle cieszyły się ogromną popularnością. Znakomicie spisali się też rodzice, którzy przygotowali dla swoich pociech wspaniałe prezenty.

więcej »


Wigilia
Święta Bożego Narodzenie to czas na spełnianie marzeń i wyjątkowych prezentów. To również magia choinki, blask bombek, zapach potraw a przede wszystkim to kontakt z najbliższymi - to wszystko sprawia, że świąteczne dni są takie wyjątkowe.

Szczególnie dzieci potrzebują powtarzających się zwyczajów i ceremonii. To dzięki nim budzi się rodzinna tradycji i wzmacniają się więzi z bliskimi.
Spotkania wigilijne stały się już tradycją w naszej szkole.
21 grudzień upłynął nam w bardzo miłej, świątecznej atmosferze.

Uroczysta Wigilia rozpoczęła się występem naszych uczniów, po którym przyszedł czas na tradycyjne podzielenie się wigilijnym opłatkiem, składanie życzeń
i częstowanie się potrawami wigilijnymi przygotowanymi przez rodziców.

Rodzicom, którzy uświetnili nasze przedświąteczne spotkanie serdecznie dziękujemy.








Kulig
Zawitała prawdziwa zima do Odrzechowej i spadł długo oczekiwany przez dzieci śnieg. Pani Zima przykryła wszystko „białą pierzynką”. Zrobiło się tak pięknie i magicznie. W związku z tym nadarzyła się okazja, aby wybrać się na kulig. Z taką inicjatywą wyszedł dziadzio Zuzi, który spontanicznie zorganizował dzieciom sannę.
14 grudnia 2012 roku dzieci z oddziału przedszkolnego  ubrały się cieplutko i wyszły na dwór, gdzie czekał na nas już konny zaprzęg z dużymi saniami. Pojechaliśmy zaśnieżonymi drogami naszej malowniczej wioski. Otulone śniegiem pola oraz biała droga ciągnąca się za nami jak i przed nami tworzyły przepiękną scenerię i wprowadzała w cudowny nastrój. Pełni radości i wspaniałych przeżyć wróciliśmy do szkoły. Dzieciaki były zachwycone, przecież taka niecodzienna przygoda zdarza się tylko raz w roku. Zmarznięte mogły napić się ciepłej herbatki i zjeść upieczoną kiełbaskę.

Dziadziowi Zuzi należą się ogromne podziękowania za wspaniałą przejażdżkę saniami, a także za zakupienie kiełbaski i chleba dla wszystkich dzieci.

DZIĘKUJEMY!!!


Staropolski Sarmatyzm i Epoka Szlachecka

 23 listopada 2012 roku mieliśmy zaszczyt gościć Grupę Artystyczną "Rekonstrukto", która zaprezentowała   widowisko historyczne pt. "Staropolski Sarmatyzm
i Epoka Szlachecka"
. Było to niezwykłe przedstawienie przybliżające nam szlacheckie obyczaje , sarmackie historie, a nawet procesy czarownic. Zaprezentowano nam tradycyjny strój sarmaty oraz obyczaje epoki szlacheckiej. Najciekawszym i budzącym najwięcej emocji punktem programu był pokaz metod walki, pojedynki na szable i rapiery.

Jeden z uczniów dzielnie bronił honoru koleżanki z klasy, która "pakt z siłami złemi zawarła’’. Został jej za to wytoczony proces, musiała usiąść na krześle pełnym kolców, które było imitacją krzesła inkwizycyjnego, na jakim dokonywano przesłuchań i tortur w dawnej przeszłości. Odbyło się także kilka potyczek na szable, w których wzięli udział wybrani uczniowie. Po pożegnaniu każdy z uczniów mógł obejrzeć i potrzymać rekwizyty i stroje z przeszłości . Wszystkim się taka nietypowa lekcja bardzo podobała i mamy nadzieję, że ta grupa artystyczna odwiedzi nas w przyszłości


"Zdrowo się odżywiamy"



Jeśli chcesz się żywić zdrowo
jadaj zawsze kolorowo!
Jedz owoce i jarzyny
to najlepsze witaminy!
Jedz razowce z grubym ziarnem
zdrowe jest pieczywo czarne!
Na kanapkę, prócz wędliny
połóż listek zieleniny!
I kapusta, i sałata
w witaminy jest bogata!
Oprócz klusek i kotleta
niech się z jarzyn składa dieta!
Jedz surówki i sałatki,
będziesz za to zdrowy, gładki.
Mleko, jogurt, ser, maślanka-
to jest twoja wyliczanka!
Sok warzywny, owocowy
kolorowy jest i zdrowy!.

W. Karaszewski
Klasa II realizując ten temat 16 listopada 2012 roku robiła soki owocowe i warzywne z jabłek, marchewki, bananów, mandarynek i gruszek. Uczniowie nauczyli się obsługiwania sokowirówki, wiedzą gdzie się ukryły witaminy, rozumieją, że warzywa i owoce są źrudłem witamin i zdrowia.

Dobra rada

  • Jedz owoce i jarzyny w nich mieszkają witaminy.
  • Kto je sobie lekceważy, musi chodzić do lekarzy.

Święto Niepodległości
"W historii Polski, tak się składa,
Był kiedyś ponad wiek niewoli;
Jedenastego listopada
Nasz kraj z niewoli się wyzwolił,
I wtedy myśl powstała taka,
By przez szacunek dla przeszłości,
Ten dzień na zawsze, dla Polaka,
Pozostał Dniem Niepodległości "
Marcin Brykczyński
 
Co roku w naszej szkole świętujemy uroczyście 11 listopada Jest to ważne dla całej społeczności szkolnej - dla uczniów i nauczycieli.  Ta data to okazja do przypomnienia tragicznych losów naszej ojczyzny, jej drogi do odzyskania wolności.
  12 listopada 2012 roku
w nastrój święta narodowego wprowadzała zabranych uczniów i nauczycieli scenografia przygotowana
na tę okazję.
Flaga w narodowych barwach, tablica z datami najważniejszych wydarzeń tego okresu.
Uczniowie z klas IV – VI przygotowali montaż słowno- muzyczny upamiętniający ten jakże ważny dla wszystkich Polaków dzień- 11 listopada.
Dzięki tej uroczystości mogliśmy sobie pozwolić na chwilę zadumy nad tym, że możemy uczyć się i pracować w wolnym i niepodległym kraju, mówić w polskim języku i kultywować narodowe tradycje.

"Dlaczego Nemo żyje?"

18 października 2012 roku uczniowie klas 0 - III wyjechali do Sanockiego Domu Kultury na spotkanie filmowe "Dlaczego Nemo żyje? Witamy w magicznym świecie filmowej animacji"  podczas, którego odkryli interesujący swiat animacji. Poznali pojęcie filmu animowanego oraz techniki charakterystyczne dla działu filmu: animację rysunkową, wycinkową, plastelinową, lalkową, materiałów sypkich, komputerowa, fotoanimacji. Zobaczyli fragmenty filmów animowanych ilustrujących typy animacji poznanych na zdjęciach, dowiedzieli się, w jaki sposób rejestruje się animacje na filmie oraz poznali łącznie różne techniki animacyjne.


Pasowanie na ucznia 

15 października 2012 roku do grona społeczności uczniowskiej naszej szkoły zostali przyjęci uczniowie klasy I.
Uroczystość rozpoczęła się programem artystycznym przygotowanym przez pierwszoklasistów, który zakończono uroczystym ślubowaniem
Ślubuję uroczyście!!!
Będę starał się być dobrym i uczciwym.
Będę strzegł honoru i dobrego imienia szkoły.
Będę szanował swoich nauczycieli, przełożonych i rodziców.
Będę uczył się tego co piękne i mądre.
Będę kochał i czcił moją ojczyznę
I przyczynię się do jej rozwoju.
Następnie Pan dyrektor Dariusz Ochęduszko pasował uroczyście pierwszaków a starsi uczniowie wręczyli im drobne upominki i dyplomy. W klasie rodzice przygotowali dla swoich pociech słodki poczęstunek.

Spotkanie z policjantem

Wrzesień w naszej szkole jest miesiącem, w którym szczególny nacisk kładziemy na bezpieczeństwo. Dlatego nasi uczniowie mieli okazję 20 września spotkać  się
z policjantami z Posterunku Policji w Besku.
Do tej wizyty dzieci przygotowywały się od kilku dni poprzez zajęcia na temat zachowania bezpieczeństwa nie tylko w szkole i w ogrodzie szkolnym, ale również w ruchu drogowym. Dzieci bardzo serdecznie powitały gości i z zainteresowaniem słuchały tego, co mówili. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Panowie Policjanci przybliżyli dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz zasady ograniczonego zaufania w stosunku do obcych. Z pomocą naszych uczniów zademonstrowali także, jak powinniśmy się zachować, kiedy zaatakuje nas pies. Dzieci utrwaliły także numery alarmowe do służb ratowniczych.

Jak zwykle szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego niezbędnego podczas wykonywania pracy. Spotkanie było bardzo ciekawe i pouczające. Wiedza, którą uzyskaliśmy na pewno nam się przyda.

Serdecznie dziękujemy panom policjantom, że znaleźli czas na spotkanie z naszymi uczniami. Zapraszamy częściej do naszej szkoły!


© Szkoła Podstawowa w Odrzechowej/Witrynę prowadzi od 2007 roku Iwona Barna