Rok szkolny 2017/2018

Ta co nie zginęła

29 maja 2018 roku w Szkole Podstawowej w Pielni
odbył się GMINNY KONKURS POEZJI PATRIOTYCZNEJ. 

Naszą  szkołę reprezentowały dwie  uczennice:

  • Dominika Wolańska
  • Natalia Drozd

Obie otrzymały wyróżnienie w tym konkursie.


Dzień Rodziny

,,Rodzina to kolebka, to początek wszystkich cnót. W niej wyrasta człowiek.”

29 maja 2018 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Rodziny.

Na tę wyjątkową akademię licznie przybyli najważniejsi goście – rodzice. Podczas uroczystości zostały powiązane z sobą trzy ważne dla dzieci święta: Dzień Dziecka, Dzień Matki, Dzień Ojca. Święto Rodziny zainaugurował pan dyrektor Dariusz Ochęduszko, który powitał zaproszonych gości.

Zebrani rodzice i inni członkowie rodzin z uśmiechem na twarzy, z wielką dumą, a nawet z łezką w oku oglądali występy swoich pociech. Dzieci dały wspaniały popis swoich zdolności i umiejętności recytatorskich, tanecznych i wokalnych.

Na zewnątrz świeciło słońce, zapewniając szkolnej imprezie przyjemną i godną oprawę.

Jedną z głównych atrakcji dla dzieci była możliwość obejrzenia samochodu pożarniczego Ochotniczej Straży Pożarnej w Odrzechowej. Kiedy żar lał się z nieba strażacy zorganizowali uczestnikom chłodzącą kąpiel. Wszyscy zareagowali z radością i zachwytem  na ten niecodzienny prysznic

Ciekawych wrażeń artystycznych dostarczyła grupa animacyjna, która przeprowadziła zabawy dla dzieci. Były zabawy z chustą animacyjną , malowanie tatuaży, pokazy dużych i małych baniek.

Pogoda dopisała, dzieci bawiły się świetnie, a ich uśmiechnięte buzie były najpiękniejszym podziękowaniem dla organizatorów.

   

Wszystkim Kochanym Rodzicom życzymy wielu lat życia w zdrowiu i pomyślności!


Kunowa

16 maja 2018 roku dzieci z naszej szkoły wraz nauczycielami wyruszyli na wycieczkę autokarową do Indiańskiej wioski w Kunowej w pobliżu Jasła. Pogoda była deszczowa, ale dzieci nie przejmowały się złą aurą.

   

W wiosce przywitał nas właściciel ubrany w strój indiański. Następnie wycieczkowicze poszli do mini zoo znajdującego się tuż za bramą do wioski.
Dzieci zobaczyły tam: kangura, lamę, świnię kanadyjską, kózki kameruńskie, papużki pawie i inne zwierzęta. Właściciel opowiadał, że kontakt ze zwierzętami świetnie wpływa na rozwój dzieci. Wioska indiańska HOKKA HEY w Kunowej to jedyne miejsce na Podkarpaciu, gdzie pośród kilku indiańskich tipi można zobaczyć jak wyglądało życie rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Po wejściu na teren wioski dzieci przygotowały sobie opaski oraz malowały sobie chętnie buzie.

 

Właściciel zaprosił do zabaw przy muzyce. Wszyscy byli gotowi do gier i zabaw. Rozgrywane były konkurencje: skoki w workach, przeciąganie liny. Wycieczkowicze świetnie się bawili. Udostępniony był również sklepik, gdzie można było nabyć drobne pamiątki. 

   

Czas spędzony w Indiańskiej wiosce HOKKA HEY pozwolił wypocząć od zgiełku cywilizacji w otoczeniu malowniczej przyrody i czystego wiejskiego powietrza.

Następną atrakcją wycieczki był przejazd do Jasła do Sali Zabaw. Niezwykłą atrakcją okazała się ogromna konstrukcja składająca się z labiryntu przejść, zjeżdżalni i basenu z piłeczkami. Dzieci korzystały także z mini pojazdów, koników oraz skakały na trampolinie. Każdy, kto poczuł zmęczenie, mógł skorzystać z zacisznego kącika, w którym można było odpocząć i nabrać sił. Godzina zabawy w sali, w której znajdowały się różnorodne przeszkody i miejsca do aktywności, minęła nam bardzo szybko. Dzieci ze smutkiem w oczach pożegnały się z tym bajkowym miejscem. Pełni niezapomnianych wrażeń i emocji wróciliśmy do szkoły.

Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.


Obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja

3 maja – cóż to za data? Dla setek młodych ludzi to jedna
z wielu nic nie znaczących uroczystości. Dziś żyjąc w zawrotnym tempie, negujemy wszelkie wartości, nudzą nas uroczystości, apele, rocznice, święta. Ale czy tak musi być? Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości. Zatrzymajmy się na chwilę, aby rozważyć te trzy słowa ważne w historii Polski, pojawiające się często jako hasła narodowe Polaków.

Brzmią one : Bóg, Honor, Ojczyzna

   

27 kwietnia 2018 roku uczniowie naszej szkoły uczcili rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja organizując jak co roku uroczysty apel.  Poezja przeplatana pieśniami patriotycznymi spowodowała, że nie jednemu zakręciła się łezka w oku.
Jest to ważny dla każdego Polaka dzień. Jest to data uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie Konstytucji. Święto to zostało wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1791 r. Autorami Konstytucji 3 Maja byli : król Stanisław August Poniatowski , Ignacy Potocki , Hugo Kołłątaj , któremu przypisuje się ostateczną jej redakcje.
W tym dniu każdy patriota wywiesza przed dom biało-czerwoną flagę. 
Ten występ z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci. 


Żywa lekcja historii i prelekcja militarna

27 kwietnia 2018 roku w ramach 100 rocznicy odzyskania niepodległości
przez Polskę w naszej szkole gościliśmy przedstawicieli grupy Pasjonatów Ożywionej Historii z Rzeszowa. Tematyką spotkania była I wojna światowa. Uczniowie poznali geopolitykę i ekonomię Europy przed 1914 rokiem, genezę Wielkiej Wojny i strony biorące udział w konflikcie oraz sposoby walk. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się o przebiegu bitwy o twierdzę Osowiec i Twierdzę Przemyśl. Na koniec spotkania Pasjonaci Ożywionej Historii przedstawili przebieg wydarzeń z 1918 roku i okoliczności odzyskania niepodległości przez Polskę.

Uczniowie byli czynnymi uczestnikami przedstawianych wydarzeń, mogli przymierzyć mundury z tego okresu, a także dotknąć broń.
Dowiedzieli się ile waży karabin, jak szybko strzela, jak się go obsługuje i co to
za mundur.

Była to niecodzienna lekcja historii, która podobała się uczniom i na długo pozostanie w ich pamięci.



Sejm

17 kwietnia 2018 roku w Szkole Podstawowej w Jaćmierzu odbył się konkurs wiedzy
o Sejmie. Uczniowie oglądali prezentację przygotowaną przez pracownice kancelarii sejmu a następnie pisali test. Nasza szkołę reprezentowało 4 uczniów tj ; Karol Kinstler, Joanna Bielecka , Anna Łysoń i Amelia Tomańska, która zajęła  III miejsce.
Na zakończenie konkursu uczniowie spotkali się z posłem na Sejm Piotrem Uruskim.

Turniej Pożarniczy

13 kwietnia 2018 roku w naszej szkole odbył
się Gminny Etap Turnieju Wiedzy Pozarniczej , gościliśmy 34 uczniów z całej gminy.

Szkołę reprezentowało 5 uczniów; Łukasz Bałuszyński, Katarzyna Barna , Oliwier Drozd,
Alessandra Pałaszkiewicz.
Uczennica klasy V Kasia Barna zajęła II miejsce
i zakwalifikowała się do etapu powiatowego.

Gratulujemy.


Wierszem
11 kwietnia 2018 roku odbył się gminny  konkurs czytelniczy  „Najpiękniejsze wiersze dzieciństwa w kolorowej inscenizacji”  pod patronatem Wójta Gminy Zarszyn, którego organizatorem była Biblioteka Publiczna w Zarszynie oraz Biblioteka Szkolna Szkoły Podstawowej w Zarszynie. Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych, popularyzacja literatury dziecięcej, rozwijanie uzdolnień recytatorskich oraz wyrabianie umiejętności współdziałania i rywalizacji. Nasza uczennica Natalia Drozd zdobyła III miejsce w tym konkursie.

Gratulacje!!!


Ognik

  28 lutego 2018 roku uczniowie klas 0 –III udali się na wycieczkę do Sanoka. Najpierw pojechali do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sanoku gdzie w Sali edukacyjnej „Ognik” brali udział w lekcji.

Sala edukacyjna "OGNIK" powstała w ramach rządowego programu, który ma na celu poprawę bezpieczeństwa uczniów nie tylko w szkole, ale i poza nią. W ramach programu w całej Polsce powstały sale edukacyjne do prowadzenia przez jednostki Państwowej Straży Pożarnej praktycznych zajęć dla dzieci z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego. W ramach programu strażacy prowadzą zajęcia szkoleniowe z zakresu bezpieczeństwa z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych i sprzętu pożarniczego. Strażacy tłumaczyli dzieciom jak ustrzec się zatrucia tlenkiem węgla (czadem), jak należy dbać o prawidłową wentylację pomieszczeń, do jakich zagrożeń może doprowadzić niewłaściwe użytkowanie sprzętu domowego oraz jak powinna przebiegać ewakuacja z miejsca objętego pożarem. Ponadto dzieci zobaczyły jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki dymu oraz tlenku węgla, Nauczyły się jak skutecznie wezwać służby ratownicze. Dzieci mogły przymierzyć ubrania strażackie a także wsiąść do samochodu pożarniczego.

  

   

Następnie dzieci pojechały do Sanockiego Domu Kultury, gdzie obejrzały spektakl teatralny w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego w Krakowie
pt. „Kuba i Buba – czyli Savoir Vivre dla dzieci”. Bohaterowie, czyli rodzeństwo Kuba i Buba w zabawny sposób przedstawili wszystkim zasady dobrego wychowania oraz czym jest obco brzmiący savoir - vivre.
Przedstawienie zaciekawiło dzieci, a co najważniejsze wywołało dużo uśmiechu.
Spektakl potrafił utrzymać uwagę, a co ważniejsze, w odpowiednim miejscu wywołać zdrowy, rześki, naturalny śmiech dziecka. Dzieci były bardzo zadowolone, są to spotkania cykliczne, do których z ochotą wracamy.


Fiku - Miku

Któż  z  dzieci  nie  zna  baśni  o Królowej  Śniegu….
Napisał  ją  przed  bardzo wielu laty  pisarz i poeta.
Hans  Christian  Andersen.

Doczekała się ona wielu wersji i adaptacji.

22 lutego 2018 roku w naszej szkole zagościł Teatrzyk "Fiku - Miku", który dla małych widzów zaprezentował baśń pt. "Królowa Śniegu". Była to baśniowa opowieść o wielkiej przyjaźni i miłości, którą próbuje zniszczyć lodowate i okrutne serce złej królowej. Porywa ona Kaya, każe mu zapomnieć o bliskich i nienawidzić wszystkich ludzi. Tymczasem Gerda bohatersko znosi trudy podróżowania, odszukuje przyjaciela i swoim pocałunkiem topi lód w sercu chłopca. Razem szczęśliwie wracają do rodzinnego domu oraz stęsknionej babci i niweczą plany okrutnej Królowej Śniegu.
Jak w każdej bajce zło zostaje ukarane, a dobro nagrodzone. Ta  piękna baśń  opowiada  historię  o przyjaźni dwojga dzieci –Kaja i Gerdy. Jednak tych dwoje  rozdziela  przykre wydarzenie, mianowicie  Kajowi wpadają  do oka i serca  kawałki  lustra, które  sprawiają, że chłopiec staje się zły i nieczuły. Gerda  bardzo  rozpacza  po  zaginięciu przyjaciela. Postanawia wyruszyć na  jego poszukiwanie. Po wielu  przygodach jakie spotykają  ją  po drodze w końcu  odnajduje  Kaja,  który początkowo nie  rozpoznaje swej  przyjaciółki. Ta  jednak  całuje  i  tuli chłopca. Serce  Kaja  budzi się z odrętwienia i chłopiec na  powrót  staje się  dobry. Szczęśliwe  zakończenie baśni  świadczy o  tym jak  silna  jest  przyjaźń. Występ nagrodzony został dużymi brawami i uśmiechem na twarzy każdego dziecka.

Spotkanie z higienistką

„Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej”

 Promocja zdrowia i zdrowego stylu życia to jedno z działań szkoły, dlatego dnia 14 lutego 2018 roku pogadankę na temat żywienia oraz współczesnej piramidy zdrowia prowadziła pielęgniarka szkolna Pani Danuta Wronowska

Uczniowie klas starszych z zaciekawieniem słuchali prelekcji.

„Im lepiej się odżywiacie tym jesteście zdrowsi, macie więcej siły, lepiej się uczycie. Nie zawsze jednak to, co lubicie najbardziej, jest najlepsze dla organizmu. Dzisiaj poznamy produkty, które koniecznie powinny znaleźć się w codziennej diecie oraz zasady, jakie powinniście stosować na co dzień. Są to: białko, węglowodany, tłuszcze, substancje mineralne, witaminy. Należy pamiętać, aby żadnego z tych składników nie zabrakło w pożywieniu. Żywność powinna być nieszkodliwa dla zdrowia, urozmaicona, różnorodna, kolorowa.”

Pani Danuta z pasją opowiadała o zdrowym odżywianiu, które ma wpływ na nasze zdrowie. Dzieci dowiedziały się, które produkty powinny jeść codziennie, a które bardzo sporadycznie. Miejmy nadzieję, że teoria pójdzie w parze z praktyką.

Dziękujemy za spotkanie.


Zawody

   

26 stycznia 2018 roku w Nowosielcach rozegrano Gminne Zawody w Piłce Nożnej Drużyn Strażackich. Odrzechową reprezentowali uczniowie naszej szkoły.


 

Dzień Babci i Dziadka

19 stycznia 2018 roku w Szkole Podstawowej w Odrzechowej odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. 

 

Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni w roku. W tych dniach babcie
i dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości. Zaproszeni dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Dla kochanych gości rodzice przygotowali poczęstunek w postaci ciasta, kawy i  herbaty, a dzieci  wspaniały program artystyczny.

   

W  pięknie udekorowanej sali gimnastycznej dzieci pod kierunkiem  wychowawczyń przedstawiły program artystyczny. W większości były to wzruszające wiersze
i piosenki okolicznościowe, związane tematycznie z tymże świętem. Oprócz montażu słowno - muzycznego, szanowni goście obejrzeli także pokazy taneczne
w wykonaniu naszych uczniów, humorystyczne scenki, które rozbawiły zebranych,
a najstarsi uczniowie przedstawili Jasełka. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci, poprzez wiersz, piosenkę i taniec, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom, swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie.

   

Na zakończenie  dzieci wręczyły babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane laurki i upominki. W przyjęciu gości pomagali rodzice.

   

Był to niezwykły dzień nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla ich babć
i dziadków. Dzień w którym gościło wiele uśmiechów, wzruszeń i radości…

Jedna z sentencji głosi:  „Serce  jest bogactwem, które się nie sprzedaje ani nie  kupuje, ale które się ofiaruje” (Gustaw Flaubert)

Dlatego też dziękujemy wszystkim babciom i dziadkom za bezgraniczną miłość, dobroć i ciepło i życzymy Im dużo, dużo zdrowia oraz długich lat życia. 


Zabawa karnawałowa

18 stycznia 2018 roku w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla dzieci szkolnych i z naszego środowiska.

   

Korytarz szkolny wyglądał inaczej niż na co dzień i zamienił się w prawdziwą salę balową. Najpierw bawiły się dzieci młodsze, a po południu klas IV-VI.

 Dzieci wystąpiły w ciekawych, kolorowych kostiumach, przebrane za  bohaterów znanych bajek i nie tylko.
Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci.

Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw, a niekiedy nawet przerażenie. Wszyscy uczniowie bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki jak przystało na prawdziwy bal. Były pociągi, korowody, kółeczka i tańce w parach. Wszyscy mogli uczestniczyć w zabawach. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom
i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze, a wspólna zabawa przyniosła wiele radości.

Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowaniew przygotowanie. 


Nakrętki

Małe, plastikowe, kolorowe nakrętki są w każdym domu. Warto się zastanowić zanim wyrzucimy je do śmieci, ponieważ mogą się jeszcze komuś przydać , przynieść radość, nadzieję czy pomoc. Od września 2017 dzieci ze Szkoły Podstawowej w Odrzechowej zgromadziły 52 kg plastikowych nakrętek, które zostały przekazane na rzecz osób potrzebujących w styczniu 2018.


 Hipopotam

17 stycznia 2018 roku uczniowie szkoły mogli obejrzeć widowisko artystyczne
o tematyce edukacyjno-profilaktycznej pt.
"Hipopotam – Hipcio – tolerancja i szacunek dla innych"
.

   

Przez misje poznajemy świat

„Nie widziałem nigdzie nocą nieba
tak pięknego jak nad Afryką.
Nie widziałem zieleni tak soczystej
i tak bogatej gamy kolorów,
motyli, ptactwa, jaszczurek i węży jak w Afryce.
Nie spotkałem ludzi tak tajemniczych,
tak biednych materialnie i zarazem tak
bogatych kulturowo jak w Afryce”. 

 5 stycznia 2018 roku w naszej szkole miało miejsce ciekawe spotkanie z ks. Misjonarzem Grzegorzem Leszczykiem ze zgromadzenia księży Marianów, który pracuje w Afryce. Przybliżył On uczniom problematykę mieszkańców dalekich, ubogich krajów. Opowiadał o swojej pracy i życiu w Afryce. Ukazał warunki mieszkaniowe w jakich żyją ludzie,  gdzie uczą się i jak żyją dzieci, opowiadał o codziennych problemach i troskach afrykańskich rówieśników.
Uczniowie z dużym zainteresowaniem oglądali zdjęcia przygotowane przez księdza Grzegorza przedstawiające piękno przyrody Czarnego Lądu. Zobaczyliśmy również szkołę, która była również  kościołem.

  

Ksiądz Grzegorz już od pierwszej chwili zachwycił nas swoją otwartością, radością
i niesamowitym temperamentem. Przywiózł ze sobą piękne afrykańskie przedmioty, wykonane przez mieszkańców Afryki. Ksiądz nauczył nas również kilku afrykańskich słów. Opowiadał o dzieciach, rówieśnikach naszych uczniów, o ich życiu codziennym i problemach z tym związanych. Największą bolączką tamtejszej ludności jest głód. Dzieci jak i dorośli jedzą tam tylko jeden posiłek dziennie. Ojciec zasugerował naszym uczniom, że powinni bardziej doceniać codzienność, w której żyją. Dzieci
w Rwandzie nie mają tyle szczęścia: brakuje ubrań, książek. W szkole piszą na tabliczkach, więc nauka polega na zapamiętywaniu.

Uczniowie z dużą uwagą wysłuchali opowiadania o życiu i pracy duszpasterskiej na Czarnym Lądzie.
Spotkanie to na długo zapisze się w pamięci naszych uczniów.
Na pamiątkę spotkania ksiądz Grzegorz podarował nam piękny prezent
w wykonaniu jego podopiecznych.

Jesteśmy bardzo wdzięczni, że mimo tak wielu zajęć ksiądz Grzegorz zechciał nas odwiedzić i podzielić się z nami swoimi przeżyciami i doświadczeniami.


Wieczór wigilijny

„Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy...”

W dzień Wigilii Szkolnej, kiedy wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły spotkali się przy wspólnym stole słowa świątecznej piosenki zabrzmiały wyjątkowo uroczyście.
W naszej szkole w piątek 22  grudnia 2017 roku odbyła się Wigilia Szkolna. Uczniowie i nauczyciele, wraz z rodzicami, spędzili ten dzień w prawdziwie świątecznej atmosferze. Dyrektor Dariusz Ochęduszko powitał wszystkich i złożył życzenia świąteczno-noworoczne.  Na tle przepięknej scenografii uczniowie przedstawili montaż słowno-muzyczny o narodzeniu Chrystusa. W ślicznych strojach, z wielkim przejęciem, zaangażowaniem i wdziękiem  artyści przeuroczo odegrali swoje role.

Rodzice i personel szkoły  przygotowali stoły wigilijne z tradycyjnymi potrawami
i słodyczami. Ksiądz proboszcz Marian Bądal po przeczytaniu przez uczennicę fragmentu Pisma Świętego w rozmowie nawiązał do miłości i pojednania.
W podniosłej atmosferze uczestnicy Wigilii Szkolnej złożyli sobie nawzajem świąteczne życzenia i podzielili się opłatkiem. Po ciepłych życzeniach wszyscy spotkali się przy wigilijnym stole i śpiewali kolędy. Ta wigilia to były chwile pełne niezwykłego uroku i radości. Wszyscy zapewne będą ją długo pamiętać.


Żywa lekcja przyrody

Nasi uczniowie uczestniczyli w "żywej" lekcji przyrody dotyczącej życia gadów, głównie jaszczurek i węży. Nie tylko poszerzyli swoją wiedzę dotyczącą węży ale miali, również niepowtarzalną okazję, aby dotknąć i pogłaskać te rzadko spotykane zwierzęta

 

Prowadzący przekazał uczniom ciekawe informacje dotyczące budowy gadów, odżywiania, trybu życia, środowiska występowania poszczególnych grup zwierząt. Obalił też mit dotyczący gadów, mówiący o tym, że są zimne, obślizgłe lub gruboskórne. Wszyscy przekonali się, że to nieprawda. Przywiezione gady, uczniowie mogli podziwiać z bliska, a nawet dotykać i „głaskać”.
  
Było to niezwykłe interesujące i pouczające zajęcie. Ta żywa lekcja przyrody pozwoliła, pod kierunkiem dydaktyka, lepiej poznać świat zwierząt. Uczniowie  czynnie uczestniczyli w spotkaniu. Kontakt z żywymi zwierzętami budził wiele emocji, dla niektórych było to wielkie przeżycie. Spotkanie dostarczyło uczniom wielu wrażeń i emocji. Na ich twarzach malował się nieustanny zachwyt.


Wystawa Bożonarodzeniowa

10 grudnia 2017 roku było otwarcie wystawy Bożonarodzeniowej organizowanej przez Wójta Gminy Zarszyn oraz Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich „Gniewoszanki” w Nowosielcach. 

Wystawa zorganizowana była w celem kultywowania pięknych polskich tradycji adwentowych
i bożonarodzeniowych. Obejmowała szopki, dekoracje, ozdoby, wyroby, potrawy związane ze Świętami Bożego Narodzenia.

Nasza szkoła również wzięła udział w tej wystawie. 


Lodowisko

12 grudzień 2017 roku - to już kolejny dzień wyjazdu na łyżwy. Jazda na lodzie dla Naszych uczniów nie ma problemów.


Mikołaj

Mikołajki w Oddziale przedszkolnym stały się wesołym spotkaniem towarzyskim, dostarczającym wielu przeżyć i emocji. Każdy kto kiedyś występował na scenie wie, ze przygotowanie inscenizacji w której występuje wiele bardzo małych dzieci wymaga wiele pracy i poświęcenia. Próby trwały kilka tygodni,
ale wszyscy stanęli na wysokości zadania i efektem tej wspólnej pracy była premiera wystawiona 6 grudnia 2017 roku o godz. 11.00 przed wspaniałą publicznością jakimi byli rodzice.

    Trzeba przyznać, że nasi młodzi aktorzy stanęli na wysokości zadania i bardzo wczuli się w swoje role. Dzieci poznawały historię Śnieżki i jej złej macochy
oraz siedmiu krasnoludków. Przedstawienie pełne było niespodzianek, ponieważ oprócz klasycznej opowieści o Królewnie Śnieżce poruszone zostały tematy zdrowia. Widownia świetnie się bawiła i nagrodziła wszystkich artystów głośnymi brawami. Przedstawienie okazało się wielkim sukcesem. 

Ale najważniejsze było to,
że po koniec przybył Mikołaj
i rozdał wszystkim prezenty.

Mikołaj w tym dniu odwiedził również uczniów klasy I.
W miłej atmosferze dzieci otrzymały prezenty, które sprawiły im wiele radości


Andrzejki

 

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Nie trzeba znać żadnego Andrzeja, żeby świętować jego imieniny 30 listopada. To tradycyjnie jedna z ostatnich okazji, by oddać się zabawom przed rozpoczęciem Adwentu. Do tego dochodzi zwyczaj wróżb, które tradycyjnie odbywały się w nocy z 29 na 30 listopada. Choć najbardziej popularną formą do dziś jest wróżenie z wosku istnieje cała gama obrzędów andrzejkowych, mniej lub bardziej zapomnianych. Obecnie wróżby to przyjemny dodatek do wielkiego imprezowania, do tego dochodzą tysiące Andrzejów w Polsce, którzy tego dnia wyprawiają swoje imieniny.

 W tym dniu klasy 0 – III bawiły się z wychowawcami na korytarzu, a fakt, że dzieci nie chciały iść do domu oraz wypieki na buziach świadczyły o miłej zabawie. Zabawa andrzejkowa miała na celu zintegrowanie wszystkich uczniów oraz dostarczenie pozytywnych wspomnień i miłych wrażeń.


1 grudnia 2017 roku  w naszej szkole zagościła grupa artystyczna „Rekonstrukto”

z pokazem historycznym „Staropolski Sarmatyzm i Epoka Szlachecka”.

W programie była żywa lekcja historii, prezentacje obyczajów i kultury epoki, przegląd ekwipunku i uzbrojenia, zapierające dech w piersiach pojedynki, narzędzia tortu
i prawo dawne, duża kolekcja broni i rekwizytów.


Lodowisko

W dniu 21 listopada 2017 uczniowie naszej szkoły rozpoczęli po raz kolejny przygodę z łyżwami. W tym  prawie wszyscy uczniowie klas IV- VII brali udział
w nauce jazdy na lodowisku Arena Sanok.


Odzyskanie Niepodleglości
11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować.
     
14 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji odzyskania niepodległości przez Polskę. Dzięki inscenizacji uczniowie mogli się dowiedzieć dlaczego 11 listopada to dla nas, Polaków, jest jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Jest to dzień radosny, w którym wszędzie gdzie są Polacy, obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości.
      Wiersze i pieśni patriotyczne złożyły się na wyjątkowy klimat podczas akademii.

"Ognik"

  

 12 października 2017 roku uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę
do Sanoka. Celem podróży była wizyta w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej oraz uczestnictwo w zajęciach zorganizowanych w Sali Edukacyjnej „Ognik”. 

 

Uczniowie mieli okazję praktycznie wezwać straż pożarną czy karetkę pogotowia, reanimować osobę poszkodowaną, a także ewakuować się podczas pożaru.

Po zakończeniu interesujących ćwiczeń dzieci udały się do Sanockiego Domu Kultury i obejrzały spektakl Teatru Współczesnego w Krakowie pt. „Hobbit”.


Pasowanie na pierwszaka

 „Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły, uczyć się pilnie i być dobrym kolegą. Swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom”
Takie słowa wypowiadali  uczniowie w czasie uroczystości Pasowania na ucznia.

   

Tradycją naszej szkoły jest to, że w Święto Edukacji Narodowej uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej składają ślubowanie i zostają przyjęci do społeczności szkolnej. W tym dniu pierwszoklasiści oficjalnie zostali przyjęci
do grona społeczności uczniowskiej. Aktu pasowania – poprzez dotknięcie uczniowskiego ramienia wielkim ołówkiem – dokonał  Dyrektor Szkoły,
a wychowawczyni klasy pierwszej – pani Danuta Sobczak wręczyła zadowolonym pierwszakom dyplomy i upominki. Przedstawiciele klasy pierwszej obiecali,
że przyrzeczenia dotrzymają.

    

Po uroczystości wszyscy udali się na poczęstunek. 

Życzymy pierwszakom wielu sukcesów w nauce, uśmiechu oraz wytrwałości w pokonywaniu trudności.


Opowieści z Lodowej Krainy

„Czy miłość i przyjaźń są w stanie pokonać wieczną zimę?"

12 października 2017 roku dzieci z klas 0 – III wyjechały do Sanockiego Domu Kultury aby obejrzeć spektakl teatralny pt. „Opowieści z Lodowej Krainy”.

Aktorzy Teatru Współczesnego z Krakowa wprowadzili dzieci w świat fantazji i wyobraźni. Przedstawienie było piękne. Dzieci były zachwycone grą świateł i zmieniającymi się dekoracjami. Znane dzieciom postacie – Elza, Anna, Kristoff i Olaf  zabrały dzieci w czarodziejską podróż do mroźnego pałacu na szczycie góry. Po drodze było wiele przygód. Dzieci były włączane w opowieść, służyły aktorom radą i pomocą. Zabawne gagi i przejęzyczenia powodowały co chwilę salwy śmiechu. Spektakl sprawił dzieciom ogromną radość.


Hucuły

 

Konrad Górowski wraz ze swoim trenerem Panem Zającem odwiedził naszą szkołę, aby podzielić się swoimi sukcesami w dziedzinie jazdy konnej. Zdobył on główną nagrodę w Mistrzostwach Polski Koni Rasy Huculskich Regietów 2017. Nasz absolwent odpowiadał na pytania naszych uczniów, którzy byli ciekawi w jaki sposób osiągną ten sukces. Konrad starał się im przybliżyć drogę do Swojego sukcesu. Uczniowie zadawali  wiele  pytań dotyczących jego doświadczeń na drodze jeździectwa konnego;

  • Od kiedy jeździsz konno
  • Jak rozpoczęła się Twoja przygoda za koniem
  • Twój ulubiony koń
  • Odniosłeś wiele sukcesów, jak wyglądała Twoja droga do mistrzowskiej kariery
  • Gdzie odbywały się mistrzostwa i jak one wyglądały
  • Jakie to uczucie być mistrzem Polski
  • Jak udaje Ci się połączyć obowiązki z pasją
  • Dlaczego warto jeździć konno?
  • Jakie masz plany na przyszkolność
Konrad  to wspaniały chłopak, który może być wzorem dla naszych uczniów.
Pokazał, że ciężką pracą, wytrwałościa i trwaniem przy swoich zamiłowaniach można osiągnąc wielki sukces. Jest wdzięczny ludziom. którzy pomogli mu w tym sukcesie, szczegulnie swojemu trenerowi panu Zającowi, który jest pasjonatem jazdy konnej i całe Swoje życie poświęcia koniom huculskim. Konrad oraz jego trener są ludzmi wielkiej pokory, którzy działają, poświęcają swoje życie dla koni, i wiedzą jak wiele te zwierzęta dają człowiekowi radości pomimo, iż to wymaga wielkiego poświęcenia i  pracy.
   Pinokio

2 października 2017 roku uczniowie klas młodych od 0 – III  obejrzeli Spektakl
pt. „Pinokio” w wykonaniu grupy teatralnej "Fiku-miku"
Było to przedstawienie oparte na książce Carla Collodiego o wystruganym
z drewna przez majstra Dżepetto pajacyku, któremu podczas kłamstwa wydłużał się nos. Ubogi Dżapetto z kawałka drewna wystrugał figurkę chłopca i nazwał ją Pinokio. Pokochał go jak własnego syna. Pajacyk nie miał jednak serca, więc nie potrafił odwdzięczyć się staruszkowi za jego dobroć. Stale przysparzał mu zmartwień i kłopotów. Mały Pinokio przeżywał wiele przygód, które pokazały mu,
co w życiu jest najważniejsze.

   

Spektakl opowiadający wzruszającą historię Pinokia, dostarczył młodym widzom tematów do rozmów i wielu wzruszeń, uwrażliwiając ich na takie wartości jak: uczciwość, wiarygodność, odpowiedzialność, wytrwałość i  szacunek do innych ludzi. Dzieciom szczególnie podobało się spotkanie z Lisem. Niesamowitym przygodom Pinokia towarzyszyły piosenki z muzyką. 
Widowisko uatrakcyjniały wspaniałe kostiumy i magiczna, wciąż zmieniająca się scenografia. Teraz zachęcamy wszystkich do przeczytania książki i skonfrontowania swoich wrażeń z oryginalną opowieścią napisaną przez Carlo Collodiego.


Degustacja

 
27 wrzesnia  2017 roku
w naszej szkole przeprowadzono szkolenie
z projektu
 "Podkarpacki Wypas II",
 związane ze wsparciem procesów i działań zachowujących różnorodność biologiczną oraz poprawną świadomość ekologiczną społeczeństwa w tym propagowaniem działań rolniczych służących ochronie pszczół miodnych i potraw pochodzenia zwierzęcego i pszczelego. Uczniowie mieli okazję skosztować miodu, wyrobów wołowych oraz przetworów mlecznych w postaci jogurtów.

Spotkanie z policjantem

14 września 2017 roku w naszej szkole po raz kolejny gościliśmy pana policjanta - młodszego aspiranta Tomasza Rygla.

   

Dzieci klas 0-III miały okazję porozmawiać z policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się podczas jazdy rowerem, bezpiecznym zachowaniu
w czasie oczekiwania na autobus szkolny, jak również o ostrożności podczas wsiadania i wysiadania z autobusu, o pozycjach obronnych w przypadku kontaktu ze zwierzętami. Nasz Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówił sposoby unikania lub pokonywania ich. Pan policjant uczulił także uczniów, aby zawsze pamiętali o zapinaniu pasów  podczas podróży samochodem. Przypomniał, że przywilej jazdy na przednim siedzeniu samochodu dotyczy tylko tych, którzy mają ukończone 12 lat. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien nosić.  

Spotkanie było interesujące i pouczające, a przekazana wiedza teoretyczna
z pewnością znajdzie  zastosowanie w praktyce. Na zakończenie dzieci dostały odblaski.


Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

"Wrzesień, wrzesień w naszej szkole, klasy pełne słońca!
Pełne dzieci, bo wakacje już dobiegły końca!"

Początek roku szkolnego w tym roku był nieco inny. Odbył się nie pierwszego, a czwartego września, ale to nie największa zmiana. Przede wszystkim wdrożono reformę oświaty.

4 września 2017 roku po uroczystej mszy świętej, w naszej szkole zebrali się uczniowie, nauczyciele i rodzice, aby uroczyście rozpocząć nowy rok szkolny. Na wstępie głos zabrał dyrektor, który bardzo serdecznie powitał wszystkich przybyłych na tą uroczystość. Stwierdził, że rok szkolny 2017/2018 rozpoczynamy w nowej strukturze szkolnictwa.
Szkoła stała się bowiem ośmioletnią szkołą podstawową - uczniowie klasy VI otrzymali promocję do klasy VII, natomiast uczniowie klas II i III gimnazjum oraz nauczyciele i pracownicy gimnazjum weszli w jej organizację.
Od 1 września nastąpiło stopniowe wygaszanie gimnazjów.

Pan dyrektor przedstawił przydział sal lekcyjnych i wychowawców poszczególnym klasom. Następnie uczniowie i rodzice udali się do klas na spotkanie z wychowawcami.

Rok szkolny 2017/2018 został rozpoczęty, oby przyniósł wszystkim wiele sukcesów, zadowolenia i radości !


Plan fluoryzacji w roku szkolnym 2017/2018

  1. 20.09.2017
  2. 08.11.2017
  3. 20.12.2017
  4. 14.02.2018
  5. 28.03.2018
  6. 09.05.2018

© Szkoła Podstawowa w Odrzechowej/Witrynę prowadzi od 2007 roku Iwona Barna