Strona główna Linki Kontakt Dodaj do ulubionych
Rozrywka

„Święto drzewa”

Celem spotkania była edukacja i podnoszenie świadomości ekologicznej dzieci w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi.

Uczniowie uświadomili sobie, że drzewa to płuca Ziemi. Zapobiegają erozji gleby, powodziom i regulują poziom wód gruntowych, dostarczają opału, są pożywieniem dla roślin i zwierząt. Jeden dąb jest żywicielem 24 rodzajów małych stworzeń.

Z drzewa produkowana jest chinina oraz leki antynowotworowe. Mają znaczenie historyczne (datowanie drzew) oraz są zaporą dla rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń powietrza. Zmniejszają stres, dostarczają miejsca pracy, wykorzystywane są w przemyśle.

Pogadankę urozmaicały liczne ciekawostki. Dowiedzieliśmy się na przykład, że: największe drzewo świata – Sekwoja Hyperion rośnie w Parku Narodowym w Kalifornii (115 m); najstarsze drzewo świata – sosna sędziwa rośnie w Górach Białych i liczy 4800 lat; najstarsze drzewo w Polsce – dąb szypułkowy „Bolesław” liczy 800 lat, natomiast „Bartek” jest tylko 100 lat młodszy.

Prowadząca poprzez ilustracje oraz plansze zapoznała uczniów z gatunkami drzew znajdującymi się na terenie Nadleśnictwa Rymanów.

Pani Magdalena Lorenc zadawała zagadki, które motywowały do myślenia i zdrowej rywalizacji.

Drzewo to symbol życia, wzrostu, trwałości i szczęścia.

Sądzę, że święto drzewa zorganizowane w SP w Odrzechowej przyczyni się do tego, że nasi uczniowie staną się miłośnikami oraz obrońcami przyrody i otaczającego ich świata

Lilianna Huta

(2008) Zaprojektowano dla rozdzielczości 1024x768